| împreunăfacembine a întrebat:

Cineva care se pricepe pe partea medicala? Am tratamente intravenoase si mi le administrez singur, deoarece nu am asistente in zona mea. Cand introduc acul in vena ca sa ma asigur ca nu a intrat pe langa e de ajuns sa trag seringa inapoi sa vad daca vine sange pe fluturas sau cum se procedeaza concret?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Nu cred ca este cazul sa faci experimente pe tine daca nu ai mai facut acest lucru niciodata inainte.
Nu este vorba numai de "a nimeri vena" ci si de unghi, profunzime, daca recomadarea pentru acea substanta este de injectare lenta sau rapida (unele au indicatii de gramaj per timp de injectare), faptul ca tu poti "nimeri vena", dar poate nu este chiar vena care trebuie si cate si mai cate.
Acest experiment poate avea complicatii de la cele mai simple (tratamentul sa nu isi faca efect, hematoame, leziuni venoase si subcutanate) pana la severe, incluzand chiar si decesul.
Tu stii mai bine ce faci, dar in mod clar sfatul meu este sa incerci sa cauti pe cineva. Daca nu ai cum sa gasesti pe cineva sa vina la tine, injectiile se pot face si la medicul de familie, in policlinica, in ambulatorul spitalului, la o clinica privata etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba esti normal la cap? Nu mai deranja si tu sistemu medical cu prostiile tale, o sa ajungi cu infectie intra sanguina. Nu stii sa faci injectii si cu siguranta nu stii sa pui un fluturas

| Mmn a răspuns:

Da,dar nu ai cum sa faci corect si ca la carte de unul singur.