| smokeflame a întrebat:

Am nevoie urgent de ajutorul tau. Bunica mea are 84 de ani si a avut pana acum vreo doua atacuri cerebrale. Acum, din nou, vorbeste greu, are pierderi de memorie, se deplaseaza greu si vorbeste aiurea... Nu si-a amintit ca sunt nepotul ei. Tin sa va spun ca are si alzeimer(nu stiu daca am scris corect). Ce as putea face... credeti ca sunt semnele unui nou atac cerebral? Am nevoie de ajutor urgent. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu, nu sunt semnele unui atac cerebral! --- sunt semne care arata ca boala Alzheimer a avansat, trecand de la stadiul 1 la stadiul 2 : http://www.romedic.ro/alzheimer

Răspuns utilizator avertizat
| Clantza a răspuns:

Alzheimer este o boala de degradare a neuronilor (materia cerebrala) pentru care inca nu s-a descoperit vreun tratament care sa o vindece. Simptomele pe care le-ai descris sunt specifice acestei boli, din pacate nu prea poti face mare lucru decat sa te pregatesti pentru ce e mai rau. (de obicei un om diagnosticat cu Alzheimer o duce de la 3 la 9 ani, variabil de la om la om). Imi pare rau pentru bunica ta sad