| anonim_4396 a întrebat:

Ciroza incipienta se poate trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca se poate trata. Tratamentul medicamentos, regimul de viata echilibrat, abstinenta alcoolica, dieta corecta asigura o evolutie foarte lenta a cirozei, astfel incat acesti pacienti traiesc multi ani dupa diagnosticare. Cei care nu se trateaza si nu isi impun un regim corect fa rapid complicatii, unele fatale.
Studii noi arata ca fibroza din ciroza poate regresa si practic pacientii diagnosticati cu ciroza, tratati corec pot evolua pozitiv spre hepatita cronica. Ciroza nu este o condamnare la moarte, este o boala grava dar care cu tratament si regim poate fi infranta.

2 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Da, se poate trata important este sa mergi la medic sa-ti dea un tratament adecvat si un regim alimentar potrivit.

cristian
| cristian a răspuns:

Sigur ca se poate trata atata timp cat vei urma un regim alimentar drastic si vei urma si un tratament prescris de medicul curant.In paralel poti urma chiar si un tratament naturist.
Important este sa nu te dai batut.Gandeste-te destinul lucreaza pentru fiecare.