| minix20 a întrebat:

Ciupercile de la magazin nu sunt otravite, nu?laughing
sunt la fel de sanatoase ca alea culese

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ciupercile nu sunt otravite (de nimeni), dar pot fi otravitoare (doar cele culese din natura).

Ciupercile din crescatorii, vandute in magazine NU sunt otravitoare.

Doar o parte din ciupercile care cresc in natura sunt otravitoare.
Din acest motiv, este valabila regula: TOATE CIUPERCILE NERECUNOSCUTE (care cresc in padure sau pe camp) SUNT OTRAVITOARE.

| darrio2007 a răspuns:

Nu sunt otravite. Foloseste cu incredere.

| Simpatic a răspuns:

As aplica invers ceea ce ai spus, ciupercile culese nu sunt la fel de sanatoase precum cele din magazine, pentru ca unele dintre cele culese sunt si otravitoare!
Cele din comert sunt de cultura, nu salbatice.

| valentingb a răspuns:

Cred că mai riscant e să culegi din pădure, unde ai ocazia sa culegi si altceva, decât din culturi industriale. Nu crezi la fel?

| Violleta2022 a răspuns:

Este taman pe dos, cele din magazin sunt crescute in sere si nu sunt otravitoare, dar cele culese din padure de oameni, pot fii amestecate si cu soiuri otravitoare, deci mult mai riscante cele culese din padure.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E fix pe dos. Alea culese pot fi otrăvitoare. Alea de la magazin provin din crescătorii controlate.

| dullcat a răspuns:

Cred ca voiai sa intrebi invers? Raspunsul e clar nu.Am citit ca au inchis magazine precum Lidl si altele pentru chestii relativ marunte si tu intrebi de mancare otravita?

| sammie a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu sunt la fel de sanatoase dar sunt comestibile. Au un gust generic si o textura generica probabil nu sunt la fel de nutritive dar otravite nu sunt sigur.

| Ilovedinero a răspuns:

Nu sunt otravite dar nu au atatea vitamine si nutrienti ca cele culese in mod natural deoarece transportul, importul dureaza cateva zile si sunt tinute in depozite si etc dar, ortavitoare iti garantez ca nu sunt

| LisaJulie a răspuns:

Uite mai conspiraționist ca mine! Nu ciupercile din magazin sunt bune dar mai bune sunt cele naturale.

| Darius50boss a răspuns:

Sunt bune de la magazin dar natural este mai sănătos