| smecheru_3705 a întrebat:

Constipatia poate duce la cancer de colon?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Poate fi un factor de risc, oamenii care sufera frecvent de constipatie sau diaree sunt mai expusi la alte afectiuni ale colonului. Datorita 'conditiilor de mediu' din colon, unele celule ajung sa se dezvolte anormal, se formeaza polipi din aceste celule care daca nu sunt eliminati ajung in timp sa se transforme in cancer.
O persoana la care ii este descoperit cancerul in forma incipienta are sanse de vindecare de peste 80 % pe cand una la care acesti polipi s-au malignizat are sanse sub 50%. Problema este in recunoasterea aceste afectiuni, care in acest stadiu nu prezinta simptome.

2 răspunsuri:
| KidOoNh a răspuns:

Neeeeee nici macar vorba de asa ceva cine ti-a zis? big grin

| pokemonfan2000 a răspuns:

Probabil.