| Adelyna06 a întrebat:

Cosuri pe frunte. Heeelp

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IrinaMihaela15 a răspuns:

Păi, în primul rând trebuie să afli de ce iti apar coșurile. Exista mai multe posibilitati:
- nu iti cureti tenul regulat;
- nu folosesti creme hidratante;
- nu iti exfoliezi tenul;
-mănânci alimente grase sau cu multe calorii;
- nu bei suficientă apa;
- Ai pana in 20 de ani și datorită schimbărilor hormonae din corp, iti apar coșuri.

Tenul trebuie curățat de cel putin doua ori pe zi, dimineata si seara, fie ca folosesti machiaj sau nu, deoarece sunt multi microbi in aer ce raman pe ten. Poti folosi demachiant sau gel spumant, special pentru curățarea fetei (nu folosi săpun de maini/corp deoarece o sa ti usuce mai rau tenul).
Dacă nu iti hidratezi tenul si nu-l cureti apare excesul de sebum, ceea ce duce la aparitia cosurilor. Poti folosi o crema ce se aplica atât dimineata cat si seara, sau o crema de dimineata si una de seara. Trebuie sa fi atenta ce fel de crema iti iei, deoarece fiecare e pentru diferite tipuri de ten.
Exfolierea tenului ajuta sa cureti pielea moartă, si sa scapi de puncte negre. Trebuie să folosești o crema abraziva cel putin o data pe săpt, sau de fiecare dată când vezi cojite pe ten. Sunt creme mai aspre si mai blânde, depinde de tine cat de aspră suporți.
Alimentele grase favorizează excesul de sebum, ceea ce duce la aparitia cosurilor. Poti încetul cu încetul sa consumi ceva mai nesănătos o data pe saptamana, usor, usor, până te înveți să consumi o data pe luna, sau chiar mai rar. Nimeni nu spune sa renunți de tot la ele.
La fel ca la crema hidratanta, daca nu ai tenul si corpul hidratat, pot aparea probleme, cum ar fi coșurile. Mulți beau apa doar cand li se face sete, ceea ce gresit. Cand ti se face sete, corpul e deja foarte deshidratat si te avertizează că nu o duce bine. Trebuie să bei cel puțin 2l de apa/zi, iti poti împărți sa bei cate un pahar la anumite ore ca sa faci 2l, sau umbli cu o sticlă de 2l dupa tine si ai grija s o termini pe toata.
Cu hormonii nu prea ai ce sa faci, decât să astepti pana la maturitate sa treaca de la sine, si sa ti cosurile sub control cu ceea ce am zis mai sus.
Si te rog din suflet, nu le stoarce. La cel mai mulți le raman cicatrici urate dupa ce si le storc, si crede-mă că nu vrei sa rămâi cu găuri pe fata toata viata.

7 răspunsuri:
| Rania1202 a răspuns:

Buunaa,poti incerca o crema pentru pete si pistrui de la farmec, iti va face petele sa dispara si cosurile sa se vindece, mai poti imcerca si apa tonica sau pudra de bebelusi pe ele?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pubertatea. Trec.

| Goddessss a răspuns:

In primul rand, nu trebuie sa te îngrijorezi. 80% din populația lumii a avut sau are coșuri, acnee etc. Tu poate fiind și tânără e un lucru complet normal.
Eu îți recomand cu tot dragul crema Zineryt(nu costa mai mult de 40 de lei, dar îți rezista multe luni).
Chestia aia e geniala. Te scapă de roșeață și de orice alta imperfecțiune.(și eu am fost la dermatolog)
Nu fa prostia să îți astupi coșurile cu fond de ten. Never!
Chiar dacă fondul de ten e pe baza de apa sau ulei, el strânge praful și îți înmulțește coșurile.
O alta soluție ar fi crema de galbenele. Nu cred că există într-o farmacie crema cu atâta de puține ingrediente. Pe langa că usca coșurile, ajuta pielea ft mult la hidratare.
In fiecare zi, dimineața și seara spala-te cu săpun(recomand săpunul Dove), cu apă călduță și ai răbdare. Efectele nu apar în câteva zile, ci în câteva luni(la alții chiar ani).
Sper sa scapi de ele(dacă ți se par așa de nașpa) și să fii încrezătoare în tine.
Niste "monstruleti" pe fata nu cred că o să te facă mai urâtă sau o să îți schimbe frumusețea.

| FreddieM a răspuns:

Umple-le cu mereee :')

| Ana1687 a răspuns:

Poti sa te dai cu parfum pe frunte ca sa se usuce mai repede

| Adelyna06 explică (pentru IrinaMihaela15):

Ca si crema e buna cea de galbenele+vitamina E de la Melkfett?

| IrinaMihaela15 a răspuns (pentru Adelyna06):

Nu stiu. Nu-ti pot recomanda o crema pentru ca nu stiu daca o sa fie buna sau nu. Poti doar sa încerci diferite creme de la diferite firme pana dai de una ce sa-ti ofere rezultatul dorit. Nu, cremele mai scumpe nu sunt 100% sigure (sa functioneze), poti folosi si produse ce se gasesc usor in supermarket. Daca vrei sa fi sigura de sigiranta produsului fără să stai sa cauti toate ingredientele pe net, poti intra pe site ul "alege sanatos", unde au deja multe produse verificate si iti spun cat de sigure sunt si ce riscuri au. Dacă n au produsul pe care vrei sa-l cumperi, poti sa le trimiți mesaj cu numele produsului si ingredientele de pe eticheta.