| amaranth a întrebat:

Coxartroza se poate trata? sau boala asta e ca si un fel de cancer. nu scapi de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Coxartroza este o boala degenerativa, nu se poate vindeca dar situatia se poate ameliora si evolutia bolii poate fi intarziata.
Ea in sine nu este o boala mortala precum cancerul, dar este o boala debilitanta care duce la complicatii, handicap, imobilitate, conditii care favorizeaza 'instalarea' altor boli.

| bobby_7474 a răspuns:

Coxartroza nu este un cancer,este o boala degenerativa a incheturii soldurilor,se produce din cauza ca se uzeaza cartilajul dintre oase,si se tasaeaza pe urma os pe os,din cauza greutatii,a sportului,pozitii gresite in timpul mersului si a statului in picioare,hormonal,sau este genetic,tratamentul este:sa slabesti,sa te feresti de umezeala si timp rece,gimnastica medicinala pentru intarirea musculaturii,caldura,(infrarot,inpachetari cu bandaje umezite insa calde)cu medicamente,cortison,locale anestezii,acid hyaluronic, sau cu operatie, sanatate iti doresc

| drakdivin a răspuns:

De regula, coxartroza, indiferent de cauza care a produs-o, evolueaza pe o perioada destul de lunga, de ordinul anilor sau chiar zecilor de ani. Exista in general o lunga perioada cind tratamentul conservator adica medicamentos specific antiinflamator si /sau balneofizical, recuperator isi face efectul si amelioreaza pe perioade mai lungi sau mai scurte suferinta pacientului. Cu toate acestea, operatia de endoprotezare nu trebuie aminata la nesfirsit.

Citeste mai multe aici -- > http://www.ziaruldeiasi.ro/......old~ni4eh8

| ClaSiU a răspuns:

Tratamente alternative: 1. Kombucco Orientalis

Kombucco Orientalis este folosita de peste 2000 de ani, si provine din China antica, din timpul dinastiei Tsin.

Principiile active recomanda Kombucco Orientalis pentru cancer, boli ale sistemului digestiv, boli si probleme specifice femeilor, boli ale sistemului vascular si limfatic, matreata, apetit, imbunatatirea vederii, ajuta la reducerea dependentei de alcool, caderea parului, boli ale sistemului respirator, slabire etc.

Dr. Soraaya Sh. din Iran este cadru medical. A publicat un articol intitulat "Kombucco inhiba cresterea celulelor maligne" in revista iraniana "Baarg - e - sabs", Teheran/Iran vol. 5 (mar/96), paginile 18, 19 si 54. [...] "Am distribuit Kombucco printre pacienti. Au avut rezultate bune si sunt foarte satisfacuti. Kombucco a fost utila pentru vindecarea bolilor prostatei, pintenilor calcaneeni, artritei reumatoide, cancerului maduvei osoase, fibromului uterin, fibrozei pulmonare si altele. Nu am auzit nici o plangere despre Kombucco. Rezultatele folosirii tratamentului Kombucco au fost suficient de bune pentru a-l accepta ca terapie perfecta. Si eu il folosesc zilnic."

Detalii: http://www.alb.ro/

Tratamente alternative: 2 Ceaiul Indian Chippewa

Ceai Indian Chippewa a fost si este un tratament indian pe baza de plante. O sora medicala din Canada a recunoscut acest tratament in timp ce trata o pacienta in varsta, din Anglia, pe la inceputul anilor 1920.

Pacienta a fost tratata cu Chippewa Tea pentru cancer de san de catre un vraci indian cu 30 ani in urma. Cand femeia i-a spus lui Rene despre cum tumoarea a fost eliminata de aceasta formula, ea a intrebat-o pe aceasta care este formula. Rene a inceput sa trateze pacienti bolnavi de cancer in stadiu terminal la mijlocul anilor 1920, incepand cu matusa ei.

Detalii: http://www.chippewa.ro/

Tipuri: Se cunosc doua tipuri de boala: - coxartroza primitiva, in toate cazurile cind nu se gasesc anumiti factori predispozanti - cozartroze secundare, cind se gasesc in prealabil modificari anatomice sau de pozitie a articulatiei soldului. Aproximativ in jumatate din cazuri, coxartroza se instaleaza fara modificari radiologice sau leziuni vizibile in prealabil. In asemenea situatii mecanismul de producere a leziunilor soldului este greu de definit, fiind vorba de una sau mai multe dintre cauzele generale ale artrozelor.

| Grigore_Petronela_1973 a răspuns:

Coxatroza este o boala de oase dureroasa anchilozanta?

| Grigore_Petronela_1973 a răspuns:

Mi am comandat Kit Kombucco Orientalis am o speranta de viata!