| Elisabeta21 a întrebat:

Cum se poate trata depresia? De unde apare si cum scapi de ea?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Inveti din Youtube cum sa ai ganduri pozitive in viata

| Violleta2022 a răspuns:

Depresia apare de la izolarea de societate si pierderea noptilor, unde creierul este privat de anumiti hormoni (serotonina si melatonina), care se produc numai cand dormim.
Depresia netratata duce in timp la anxietate, atacuri de panica, paranoia, schitofrenia, diabet samd.
Depresia se trateaza cu aer, soare si prieteni.
Iesitula fara in aer liber, practicarea unui sport, intalnirile cu prietenii si activitatile in aer liber, au ca efect idnepartarea depresiei, reintaorcerea la viata normala si fericita si evdient, la un somn bun si odihnitor noapte, care va permite producerea acelor hormoni, care au lipsit in ultima vreme.
Nimic nu se intampla peste noapte!
Depresia dispare daca esti dispusa sa-ti schimbi stilul de viata, care la acest moment te duce la boala, anxietate samd.

| Andreeush a răspuns:

Se poate apela la un psiholog.

| SilentRain a răspuns:

Nu mai tâmpeni gaseti pe net, mergi la pisholog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depresia se tratează cu Dragoste.
Dumnezeu este Dragoste.

În concluzie, depresia se tratează cu Dumnezeu. happy

P.s. Dacă ai nevoie de o prietenă, scrie-mi.winking

| anamaria82726 a răspuns:

Poate aparea din foarte multe cauze. Poate ai un complex, poate nu esti integrat social, poate ai probleme in familie, poate ai pierdut o persoana draga etc.
Eu de multe ori am simtit ca intru in depresie. Nu am ajuns in acel stadiu, dar am avut stari de genul. Dar in general cand ieseam afara cu prietenii si ma distram, cam uitam de probleme. Ajuta foarte mult sa ai prieteni alaturi de tine si sa iesi afara cu ei. Nu sta in casa ca sa iti plangi de mila. Daca ti se pare ca nu ai cu cine sa iesi si nu stii unde sa cunosti persoane noi, poti sa te apuci de o activitate. Adica un sport, un curs, un instrument, voluntariat, teatru etc. Chestii de genul gasesti.
Daca simti ca esti in depresie ajuta mult sa vorbesti tu cu tine. Sa iti spui ca desi treci printr-un moment greu este doar o faza din viata ta si sa realizezi ca viata inseamna mult mai mult. Si ca un moment mai aiurea nu merita sa iti strice starea.
Dar desigur, nu trebuie sa te limitezi doar la asta. Descide-te cu cei din jurul tau. Mai ales cu familia. Parintii mereu ne vor ajuta, ne vor sprijini si ne vor intelege. Macar pe ei este bine sa simti ca ii ai alaturi. Daca tu crezi ca nu iti este atat de usor sa te deschizi fata de ei, poti vorbi cu un psiholog. El va sti bine cum sa abordezi situatia si te va ajuta mult.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Scapi de ea daca socializezi!