| babydoll_5695 a întrebat:

Cred ca am candidoza sau asa ceva urmeaza sa merg la medica dar am scurgeri albicioase uneori urat mirositoare si desrul de dense, mancarimi.as dorii sa stiu daca voi ati avut si ce tratament ati urmat.este foarte naspa si incomoda.va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Dienuka a răspuns:

Este o afectiune destul de des intalnita la femeile active sexual. Diagnosticul se pune in baza unei analize de secretie. Ca si tratament exista mai multe variante (tratamentul este cu antimicotice, deoarece candidoza este consecinta unei infectii cu o ciuperca). Se poate trata cu ovule, solutii care se folosesc in spalaturile vaginale sau creme. In general, daca tratamentul este urmat exact asa cum se prescrie si daca se respecta igiena in acea zona (purtarea lenjeriei de bumbac si schimbarea acesteia zilnic) aceasta se trateaza cu succes. Din pacate rata de reaparatie este destul de ridicata.
P. S. Atentie mare, antibioticele favorizeaza aparitia micozelor, prin urmare si a candidozei. (In general se prescrie antibioticul impreuna cu un antimicotic - desi este toxic pentru ficat).
Sanatate.

| babydoll_5695 explică:

Buna din nou am fost la control si mi-a dat medicamente zanocin si piroxican 5 zile in perioada ciclului si ovule polygynax 12 zile.as vrea sa stiu daca careva ati mai luat acest tratament si cum a reactionat la voi ca diagnostic mi adat micoza banuiesc ca este candidoza.pentru partener nu mi-a dat nimic si banuiesc ca dupa ce termin tratamentul si incepem iar relatia sexuala daca ma vindec o ss o iau inapoi de la el daca el nu se da cu nimic daca stiti ce ar putea folosii va rog sa-mi spuneti.mersi mult