| tflkj a întrebat:

Credeti ca as mai putea creste in inaltime la varsta de 19 ani? Daca da, ce ar trebui sa fac sa imi ating inaltimea maxima? Sunt baiat. Dau funda pentru cel mai folositor raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Pana la 21 de ani poti creste, insa nu prea ai cum sa-ti influentezi cresterea.

| DanielaFD a răspuns:

Din pacate nu prea poti decat pana la 18 ani. Cam greu sa gasesti o sansa de crestere.

Răspuns utilizator avertizat
| 1Voineoska1 a răspuns:

In mod normal, inaltimea nu iti mai poate creste. Corpul inceteaza sa se mai dezvolte dupa varsta de 18 ani, urmand sa mai cresti eventual cu 3-4 centimetri pana la varsta de 25. Dar depinde si de organsimul tau. Daca esti mai dezvoltat, si prin asta ma refer la musculatura, mai poti creste. Insa chiar si daca o sa mai cresti, nu poti face nimic sa maresti grabirea procesului. Trebuie doar sa astepti. happy

| dragosx2002 a răspuns:

Daca esti fata sunt foarte putine sanse, dar daca esti baiat poti creste chiar si pana la 25 de ani.

| EmmaDMX a răspuns:

Nu prea cred ca sunt sanse sa mai cresti la varsta asta, dar merita sa incerci. Poti face zilnic, dimineata, cateva minute de yoga care te va ajuta sa-ti intinzi articulatiile si musculatura. De obicei, pentru cei care sunt in perioada de crestere functioneaza, la fel a fost si in cazul meu, cica te ajuta sa iti atingi punctul maxim de inaltime... Poti incerca exercitiile astea: https://www.youtube.com/watch?v=fxsQr7YOq7o. Sunt bune si pentru inlaturarea stresului. Bafta!;)

| zuzuz14 a răspuns:

Te duci la sala si stai atarnat de o bara cam 15-20 min pe zi, daca ai pe cineva sa te traga de picioare e foarte bine. ori asta ori apuca te de baschet