| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca e mai bine sa dormi dezbracat sau imbracat? Beneficii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sammie a răspuns:

Daca este iarna ti-as recomanda sa dormi imbracat in pijamale groase. Iar cand este vara poti dormi si dezbracat. Insa daca in camera ta este in general frig sau tii geamul deschis pe timpul noptii eu nu iti recomand sa dormi dezbracat. Chiar si daca dormi invelit o sa te trezesti cu spatele amortit dimineata. Eu tot raman la parerea ca e mai bine sa dormi imbracata.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fiecare cum se simte bine, in functie de temperatuta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dezbrăcat dar acoperit? Îmbrăcămintea de noapte, pijama, etc, este bine să fie confortabilă. învelitoarea- pătură, plapumă.să te ferească de schimbările inerente de temperatură din cameră peste noapte, dar să nu fie prea groasă, nici prea grea.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Vara mai ales descoperit ca e cald

| 4evergentleman a răspuns:

Cum te simți tu mai confortabil

| anonim_4396 explică (pentru 4evergentleman):

Gen eu prefer dezbracat. Voiam sa stiu si parerea voastra

| 4evergentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai anumite avantaje care fac bine organismului daca dormi,, jos textila"
Cand dormi fara haine, organismul incearca sa isi pastreze temperatura la un nivel optim, iar corpul tau elibereaza cortizon. Acest lucru te ajuta sa dormi mai bine, fara intreruperi, si sa te simti mai odihnit. De asemenea, vei reusi chiar si slabesti daca dormi cel putin 8 ore pe noapte si ai parte de o relaxare calitativa.

De asemenea, respectand acelasi principiu, organismul isi va regla si nivelul de melatonina si pe cel al hormonului de crestere. Aceste substante ajuta corpul la prevenirea imbatranirii si sunt esentiale pentru sanatatea pe termen lung.

| anonim_4396 explică (pentru 4evergentleman):

Sincer ma simt mult mai liber, lejer asa

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Eu dorm doar cu pijamalele în șifonier

| anonim_4396 explică (pentru OSLOMELBOURNE):

Si pe dedesubt?

| alisa201921 a răspuns:

Eu dorm doar in chiloți, altfel nu pot). In rest goală

| anonim_4396 explică (pentru alisa201921):

N-ai incercat niciodata goala?

| alisa201921 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mai încercat?

| anonim_4396 explică (pentru alisa201921):

Gen doar dezbracat dorm. Ma simt mai liber, intelegi.

| alisa201921 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă ție îți place care e problema? Nu e nimic rau

| DanRaul77 a răspuns:

Imbracat ca sa mai dai cate o băsina