| Radandam a întrebat:

Credeti ca excesul de autosatisfacere(am scris asa ca,daca scriam direct cuvantul eram nevoit sa o pun la alta categorie),efort fizic nu,nu consum fructe si legume,stresul, poate duce la dureri de cap si senzatie usoara de ameteala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Da... evident!

| IIIshaneIII a răspuns:

Nu ai nimic, eu frec dragonul de 20-30 ori pe zi si nu am nimic!
E chir un sport placut arzi grasimi si faci muschi la bratul drept sau stang pe care te axezi!

| Celcestietot a răspuns:

Da. Daca ai mai face si sport, nu ar fi deloc bine.

| Serpisorul a răspuns:

In general alimentatia proasta si lipsa miscarii poate sa iti dea senzatia de slabiciune. De aici si starile de ameteala si de durere de cap. Durerea de cap mai poate fi provocata de statul prea mult in fata monitorului sau a telefonului, dar si de o problema de vedere insezisabila ( e bine sa faci un control mai ales daca petreci mult timp in fata monitorlui ).
Cat despre autosatisfacere, e bine sa stii ca orice lucru in exces dauneaza. Cel mai probabil nu ai o ocupatie care sa iti distraga atentia de la asta.
Lucrurile pe care le faci, in principal stresul, alimentatia si lipsa unei ocupatii te pot face sa cazi intr-o depresie.
Sfatul meu este sa gasesti ceva de facut, poate chiar si sport acasa sau chiar gatitul ( si asa iti vei corecta si alimentatia nesanatoasa si lipsa miscarii ). Dar preferabil este activitatea in aer liber, iti face foarte bine si poti scapa mai usor de stres. Plimbarile prin parc iti pot face foarte bine. Plimbatul cu bicicleta/trotineta etc.
Incearca sa faci aceste lucruri si sigur vei observa o diferenta ( nu din prima, dar cu timpul ).

| Frank51 a răspuns:

Exista momente cand exagerezi din orice. Important este sa realizezi asta si sa rectifici comportamentul sau stilul de viata.

| christine99 a răspuns:

Ce e prea mult strica, indiferent despre ce ar fi vorba.

| Donsavas a răspuns:

Da. Exista studii si o grămadă de articole care arata efectele neplăcute după orga.sm. Aici intra si durerea de cap si ametelile.