| dragosoffice a întrebat:

Salutare tuturor!
Am 19 ani si in ultima vreme trec printr-o situatie de cumpana si va scriu in speranta ca cineva ma poate ajuta cu o explicatie.

In urma cu aproximativ 2 saptamani am simtit o intepatura, nu foarte dureroasa, in partea stanga a capului (in spate). Intial, am ignorat senzatia si aceasta a disparut. Din acel moment, zilnic, simt o stare de ameteala aproape continua. Am mai avut astfel de intepaturi in aceasta perioada, dar nu la fel de intense.

Sunt hipertensiv gradul I/II probabil esentiala controlata terapeutic cu Betaloc 50 mg. In acelasi timp, port ochelari. Am simtit in ultima vreme un discomfort al ochiului stang (la care am vederea de 7) si sunt nevoit sa maresc pana la 125% pentru a intelege fara a simti o fortare a privirii.

Dupa ce am inceput sa port zilnic ochelarii, la calculator, la TV, am avut placuta surpriza sa nu mai am acele intepaturi in partea stanga, dar starile de ameteala au persistat.

Marturisesc ca nu am luat zilnic tratamentul cu Betaloc, ci doar la nevoie. De la Betaloc senzatia de ameteala ma lasa, dar nu pe o durata foarte mare. (Daca e util mentionez ca cea mai mare valoare cunoscuta a HTA a fost 180/90)

Am inceput sa iau Calciu efervescent de la care m-am simtit mai bine. In prezent simt o greutate in partea din spate a capului, nu doar in partea stanga.

Am lecturat unele articole asemanatoare de pe forum si am intalnit cuvantul DEPRESIE. Eu simt si aceasta usoara decadere, din cauza faptului ca in vara am fost admis la a doua facultate si a trebuit sa muncesc intensiv pentru pregatire.

In acelasi timp, am fost si foarte stresat, foarte nervos pentru ca am asistat direct si la pregatirea altei persoane de care eram responsabila. Nu consum foarte multe lichide, beau cafea (1 pe zi).

Credeti ca ar fi de la ochi si vederea scazuta sa imi cauzeze aceste ameteli? (Am simtit un discomfort in ultimele zile...dar poate era si indus, pentru ca as fi vrut sa fie asta si nu altceva).

Daca e de la Tensiunea Arteriala, nu este o problema, pentru ca am tratament de la specialist. Mi-e teama ca acea greutate si intepatura sa nu fie de la altceva.

Depresia are astfel de repercursiuni?

Nu am mers la medic pentru un RMN si din teama care este evidenta, dar mai degraba din dorinta de a nu-mi speria familia.

Va multumesc pentru timpul acordat si apreciez orice sfat.

Numai bine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca ai fost prea stresat/concentrat si astea dauneaza, este rau ca nu consumi lichide, incearca sa consumi lichide/sa te detasezi de toate problemele, si vezi cum te simti in 3-4 zile, chiar daca te vei simti bine, nu ezita sa ceri sfatul mamei tale, nu ai de ce sa o sperii..mai dureros ar daca boala s-ar agrava si nu ar mai fi nimic de facut, asa ca, nu ezita si un control de rutina si c eva analize nu strica, doar asa vei putea sta linistit.
Daca ai probleme cu tensiunea, tratamentul trebuie urmat ca la carte, nu numai cand ai probleme si nici numai lunea si duminica sa iei pastilute.
Fara un control, nimeni nu isi poate da cu parerea si nici tu nu vei fi multumit daca nu aflii cu adevarat ce te deranjeaza.
Multa sanatate si o zi frumoasa sa aihappy

| Alllleeeexxx a răspuns:

Depresia

| Alecs132 a răspuns:

Nu ai de ce sa iti sperii familia dar daca nu te duci la un doctor s-ar putea sa se agraveze problema mai bine spune-le parintilor tai sa de duca la un doctor sa te verifice.