| collapse2001 a întrebat:

Am si eu o problema, sper ca ma puteti ajuta. Am fost la oftamolog si mi s-au prescris niste ochelari cu lentile cilindrice si cu dioptria -0.25.(Astigmatism) Am fost la oftamolog pentru ca mi se tot deformau obiectele si aveam o senzatie de ameteala in timp ce mi se intampla. Mi s-a spus ca daca in 3 luni nu imi trec simptomele o sa imi faca un examen de camp vizual, desi ii este foarte greu sa creada ca as avea "altceva" Bun, toate frumoase port ochelarii... nu stau mult pe laptop DOAR ca in loc sa imi treaca mi s-a intamplat ceva mult mai grav. Adica s-a agravat, pana acum mi se deformau obiectele doar daca ma uitam intentionat la ele intr-o anumita pozitie. Acum am si niste halucinatii vizuale, si cel mai GRAV este ca vad stramb sad Eu textul acesta pe care il scriu il vad stramb, textul se duce ba in jos ba in sus sad Daca strang ochiul drept se indreapta, dupa aia iar il vad stramb. Imi vine sa imi dau ochii in toate directiile si tot asa! Sincer pana acum nu ma deranja problema aceea, dar acum chiar ma enerveaza la culmea! pentru ca nu mai pot vedea drept un rand! Si cu ochelari si fara e tot la fel! Ce credeti ca am? Aceste senzatii le am si cu ochii inchisi (rar) cand ma culc straight face am aceeasi senzatie de ameteala la jumatatea capului si simt ca se misca ceva sad Este ceva neurologic? Psihic? Mi-au facut si un examen de fund de ochi si mi-a spus ca e totul in regula, nervul optic arata foarte bine. Dar acum pur si simplu imi vine sa plang de nervi cand vad ca textul o ia in jos sa citesc sad Daca ma uit atent la o masina sa vad daca are o zgarietura de exemplu, am acea senzatie de ameteala iar masina se distorsioneaza, pleaca intr-o parte... Eu de cand eram mic, cand transcriam un text pe caiet, cand ma uitam a 2-a oara in carte nu mai stiam unde ramasesem, stateam si 2 minute sa gasesc iar cuvantul la care am ajuns. Poate are legatura. Multumesc mult daca ati avut rabdare sa cititi pana aici! O seara buna si un an nou fericit!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ma depaseste, dar din cele descrise, mie unuia imi suna destul de grav, si nu pare doar simpla problema de vedere.
Acele halucinatii si deformarea textului pot ascunde alte chestii grave. Nu stiu ce sa zic, poate o vizita la neuro sa ajute?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi pare rău pentru tine;(

| Buzoianu_Andrei_Sebastian_1995 a răspuns:

Nu știu eu sigur dar daca nervul optic nu are nimic cel mal probal e sa ai o boala psihica sau probleme in partea creierului destinata văzului, cea din urmă în caz extrem de rar. Îmi pare rău dar nu știu mai mult și nu știu dacă există leac la așa ceva dar nimic nu e imposibil!

| collapse2001 explică (pentru Buzoianu_Andrei_Sebastian_1995):

Pai si ce boala psihica? Eu sunt cam ipohondru