| ♣ Ma®®yE [;x] a întrebat:

Credeti ca exista scapare din cercul vicios al drogurilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Da. o portita foarte mica, prin care foarte putini reusesc sa scape.In clinici se face trafic cu droguri...si nimeni nu mai scapa decat cu multa vointa! si e trist... dar altii nu mai scapa deloc...

| Filip23 a răspuns:

Mai intii scapa din cercul in care se consuma! Alte vicii distrug ficatul, intestinele, plamanii. Asta iti distruge sistemul nervos. Total. De asta si renuntarea trebuie' sa fie totala. Gandeste-te la aia care au fost arsi, amputati in razboaie... Cred ca nu te doare mai tare lipsa...

| borsec a răspuns:

DA, daca exista vointa si dorinta de a traii, da cu siguranta.

| kh1ss a răspuns:

Da. daca ai vointa si ai pe cineva alaturi... poti sa scapi tongue acum depinde de persoana... daca vrea sa scape... sau vrea sa se afunde si mai rau

lolita
| lolita a răspuns:

Nu prea, cunosc persoane care nu se pot lasa sau nici nu vr sa se lase. daca nu esti dependent si consumi doar un sfarsit de saptamana nu aste chiar asa de rau, ca doar nu te omaoara.

| moonY a răspuns:

Nu putem vorbi de vointa, nici de"dorinta de a trai".pentru ca orice consumator se gandeste zilnic ca ar trebui sa se lase. dar nu toti o fac. e nevoie de ceva mai mult.trebuie sa fii motivat.sa existe"ceva" pentru care renunti.pentru ca niciodata nu vei renunta la droguri PENTRU TINE.deoarece tie ti-e bine cu drogurile tale.
vei alege sa spui "stop" atunci cand vei realiza ca nu poti fi un sprijin pentru persoana pe care o iubesti atunci cand are nevoie de tine.
esti lucid si simti ca ai vrea sa faci totul pentru ea, vrei sa-i fii alaturi, insa atunci cand ai drogurile uiti de promisiunile facute tie insati.
apoi te gandesti ca timpul trece.si vezi ca toti anii aia pierduti nu mai pot fi recuperati.
dar stii ca de maine vei face marea schimbare.esti motivat mai mult ca oricand.vei face asta pentru ea, pentru timpul pretios pe care vrei sa-l petreci alaturi de ea, cea mai importanta persoana.fie ca e vorba de mama, iubitul, sora, tatal...sau nepotica ta.
trece mult timp.si esti vindecat.
stii ca ingerasul acela te-a salvat.

| cotzobel a răspuns:

Da...cu multa vointa, cu multe persoane care sa te sustina.

| selef a răspuns:

Da se cheama MOARTE.

| Crissa_4407 a răspuns:

Da sigur k exista... VOINTA si schimbarea ANTURAJULUI.

| astrolutza a răspuns:

Eu sper ca da... urasc ideea de droguri si imi pare rau pentru oamenii care se lasa prinsi in jocul urat al drogurilor sad

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Depinde mult si de personalitatea omului respectiv. In primul rand trebuie scapat de acel anturaj care face tentatia de a folosi drogurile sa creasca. In al doilea rand exista centre de dezintoxicare in care se acorda asistenta profesionala.
Dependenta este cea mai mare problema in acest caz. La droguri precum heroina, dependenta vine de la prima doza. Asa ca in acest caz pericolul este maxim.
La droguri usoare (iarba) dependenta este mai mica decat in cazul tigarilor obisnuite, dar pot fi efecte negative pe termen lung. De asemenea, anturajul poate face ca sa fie consumul constant sau in crestere.

| irynna a răspuns:

Da, atunci cand esti constient ca ai o problema, cand accepti ca ai aceasta problema, te lasi ajutat, accepti sprijinul celor din jur si cand vrei intr-advear sa te vindeci!

| vololo a răspuns:

Nu cred, drogurile creaza dependenta. eu sint "dependenta "de cafea... ia ginditi_va drogurile sint mai tari decit cafeaua cit de usor va e sa renuntati la ea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu există scăpare odată ce apus mână pe tine MOARTEA ALBĂ!
Pa, pa.

| nicoleta_7357 a răspuns:

Poate exista scapare din aproape orice, chiar si din droguri.Tot ce trebuie pentru asta este un tratamant bun la o clinica de desintoxicare, si multa vointa.