| alexalx1234 a întrebat:

Credeți ca la 18 ani este prea tarziu sa scap de anxietatea sociala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu

| Freya1 a răspuns:

Eu am de cand ma stiu anxietate sociala si sincer am ajuns sa cred ca nu este vindecabila.

| Celcestietot a răspuns:

Niciodat nu este tarziu. O sa iti spun pe scurt. Cunosc persoane care au scapat prin asta comunicand ceilalti, si nici nu mai sunt de recunoscut la cat de mult s-au schimbat. Baftawinking!

| Donsavas a răspuns:

Ai nevoie de tratament psihiatric!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde doar de tine

| brokxy a răspuns:

Nu nu e tarziu e chiar perfect si iti spun scapa de ea cat mai repede.Ca daca nu mai incolo se va agrava cu varsta si iti va distruge viata. Va duce la izolare care duce la randul ei la singuratate apoi la depresie si gandui suicidale. Vezi ca anxietatea se mosteneste, daca parintii tai par anxiosi si asa cam ca tine o ai de la ei. Daca nu, daca ei sunt sociabili si ok. Atunci o ai din traume posibil provocate de jignirile unor oameni, depinde si de cum s-a comportat familia ta cu tine. Dar da se trateaza Eu sunt in recuperare laughing Du-te la doctorul psihiatru sa iti spuna ce fel de anxietate ai nu e o rusine.Ei iti dau si niste pastile care te ajuta sa nu ai acele atacuri

| JungleHell a răspuns:

M-am confruntat cu această problemă ceva timp, şi am avut de pierdut, deşi nu pot caracteriza pierderile drept catastrofale. Nu că ar fi târziu, dar este recomandat să scapi de ea relativ devreme.
Nu îţi fie ruşine în aţi recunoaşte problema, apelează la ajutorul familiei, şi dacă se poate, al unui psiholog. Nişte materiale ajutătoare sunt şi cărţi care abordează problema cum ar fi,, Cum să vă controlaţi anxietatea" de dr. Albert Ellis.
Nu îţi fie frică să stai în societate şi să interacţionezi cu cei de lângă tine, lucrurile sunt aşa cum le percepem noi, nu cum sunt ele. Adică de multe ori, doar ni se pare că societatea, are ceva cu noi, pe când ea nu are. Singurătatea, izolarea, accentuează simptomele, deci puţină grijă la acest aspect.
Sper că am lămurit în linii mari, dacă mai e ceva, întreabă. Baftă!

| zuppyby a răspuns:

De ce nu vb cu un psiholog?