| sammie a întrebat:

Cum să scap de anxietatea socială? Vă rog dacă se poate, fără psiholog.

Răspuns Câştigător
| Anonymus888 a răspuns:

Nu trebuie să te simți așa. și eu am trecut prin perioade de timiditate, dar pe măsură ce interacționezi treptat cu oamenii din jur, vei observa că nu ai motive să fii atât de retras, și poate că la un moment dat îți va plăcea. Înțeleg cât de dificil poate fi! Cu timpul, am devenit mai sociabil și amuzant pe măsură ce am interacționat cu mai mulți oameni. Dacă nu, poți căuta resurse de dezvoltare personală. Te asigur că funcționează! Sper că vei depăși această etapă!

5 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Mergi si socializezi in ciuda fricii de a face asta, alta solutie nu exista, pana te obisnuiesti si iti dai seama ca frica de oameni si de conversatii care o ai e de fapt nejustificata, nu e pericol, nu patesti nimic rau.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți, atât timp cât crezi că ai așa ceva.

| LordCristobal a răspuns:

Trebuie sa iesi afara sa socializezi putin cate putin. Daca stai inchisa in casa te adancesti mai tare anxietatii sociale si trebuie sa te expui la numeroase situatii și experiente in viata.
Si incearca sa gasesti un grup de oameni cu care sa fii pe aceeasi lungime de unda.

| sammie explică (pentru LordCristobal):

Nu prea am cu cine sa vorbesc, eu fiind mai singura. Nu prea am prieteni pentru ca n-am mai avut incredere in nimeni de la niste incidente si da, nu am decat 2 fete, una ma suna cand se plictiseste, si cealalta la fel. Acum cand incep liceu imi e foarte frica pentru ca nu stiu pe nimeni, decat pe un baiat, cum am zis in intrebarea trecuta. Plus, eu am niste emotii sau e probabil din cauza anxietatii, cand intru in scoala ma doare burta si fix in timpul orei cand e liniste se apuca sa faca zgomot. Nu e de la mancare, mananc destul de mult si nu mi se face foame, nu stiu cum sa scap de ea.