| LupusDei1993 a întrebat:

Credeti ca pot slabi pana la 69 de kilograme pana in Decembrie anul asta daca consum in medie 1500 de calorii pe zi? Acum am 87 de kilograme, 174cm inaltime, 28 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Ajungi la 67 pana la 1 decembrie.
Pornim ca arzi 2300 kcal/zi in medie, ca, cam atat arde un barbat doar cu miscare a de baza, 2300-2400.

O sa ai cam 800 Kcal deficit/zi, deci 3, 4 Kg lunar slabite, x 6 luni incepand cu iunie, da 20 kile.
Sau chiar putin mai mult poti slabi.
Dar maxim 67 vei avea. Dar sa fie calculate ca sigur is 1500, nu dupa calculatoare pe net si alte porcarii.
Eu le calculez cu cantar de bucatarie.

Ptr ca pentru un kil slabit trebuie sa arzi 7000 kcal in plus fata de cat arzi.
800 x 30 = 24000 lunar deficit, 24000/7000 = 3, 4 Kg slabite.
Deci 3, 4 x 6 luni (iunie-noiembrie inclusiv) - 20 kg slabite.
87- 20 = 67.

Ti-am explicat ca sa intelegi de ce se va intampla ce zic eu.

Nu e nevoie sa faci neaparat sport, vei slabi atat doar cu miscarea de baza.
Nu cont de mananci, doar sa au 1500 pe zi.

Cred ca iti este f clar acum totul.

40 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns (pentru Jessica1235):

Pai da, sa slabesti 10 kile lunar e fortat si nesanatos, dar sa slabesti 3-4 toti ziceau ca e un ritm lejer si okey de slabire. Si asteptam si raspunsul lui Cristi Margarit, ca ala e specialist, sa vedem daca 4 kg e fortat cum zice anonimul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

4 kg pe lună înseamnă grăsime pe corp de 28.000 calorii.

30 de plimbări de 17 km înseamnă un consum de 30.000 calorii.

Așa poți slăbi 4 kg pe lună doar prin mers pe jos și fără să mărești cantitatea de mâncare pe care o mâncai înainte să începi să mergi pe jos.

| Jessica1235 a răspuns (pentru anonim_4396):

Când are timp el să facă asta? 8 ore dormi, aprox 8 ești la facultate/muncă sau în alta parte, 1 oră pentru odihnă, 1 oră ca să mănânce și celelalte ore le va petrece ca să meargă 17 km pe jos? Poate are o prietenă și trebuie să îi ofere și ei atenție. Așa o să cedeze în câteva zile

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

N-am 6 ore ca sa fac plimbari de 17 kilometri lol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Păcat că ești foarte gras la 28 de ani.

Eu la vârsta ta aveam 75 kg la 1, 85 înălțime.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, 4 kg lunar inseamna 28000 Kcalorii.

A raspuns domnul Margarit, deci:

"depinde cine e omul, unii pot slabi si mai mult, mai ales la inceput.
Dar e greu sa bagi nutrientii esentiali in 1200 fara suplimente (mai ales daca faci si sport), sa nu zic imposibil in conditiile actuale.
Eu imi propun 2kg pe luna cu cine lucrez personal, la 500 deficit pe zi, nici nu le simti daca mananci sanatos."

Zice ca unii pot slabi mai mult de 4 kg la inceput.
500 deficit se refera la kcal/zi, am zis ca sa stii la ce se refera. Ca la 500 deficit dai 2 kile lunar jos.

Deci da, aici ti-a dat dreptate, insa totusi o sa mai intreb, tineam minte ca 3-4 kg/luna era normal.
O sa o intreb si pe doctor mea pe 15 iunie cand ma duc, adica aia de diabet, ca e si pe nutritie, si o sa-ti zic.

Ai dreptate, poti slabi 4 kile fara sa scazi mancarea daca faci miscare mai serios.
Dar nu neaparat plimbare sa ia mult timp, poate face cardio mai tare dar sa ia mai putin timp, ca na, omu nu sta acasa toata ziua ca mine cand faceam sala 3 ore de 3-4 ori pe saptamana.

| Mosotti a răspuns (pentru Jessica1235):

Normal, nu are cum sa faca 17 km pe jos zilnic, ce naiba, mersul normal e cu, cam 5 Km/ora, deci are nevoie de 3 ore si ceva pe zi doar pentru asta. Si daca ar merge mai alert cu 6 km/ora, tot ii ia 3 ore.
Ca, cu 10 Km/ora e alergarea optima.

Dar n-as face asta nici daca n-am gagica, servici si nimic.

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Da mersi pentru incurajare ce sa zic. Am tot fluctuat pe la 60-70-80-90 in toti anii astia si nu sunt obez acum, doar putin supraponderal.

| Jessica1235 a răspuns (pentru Mosotti):

Nici eu nu aș face, îmi place să fac mișcare dar nu 17 km zilnic

| Mosotti a răspuns (pentru Jessica1235):

Pai a face miscare moderat e f bine, deci e ok sa vrei sa faci miscare, insa clar nu 17 km sa stai 3 ore sa-i faci.