| LupusDei1993 a întrebat:

Credeti ca pot slabi pana la 69 de kilograme pana in Decembrie anul asta daca consum in medie 1500 de calorii pe zi? Acum am 87 de kilograme, 174cm inaltime, 28 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Ajungi la 67 pana la 1 decembrie.
Pornim ca arzi 2300 kcal/zi in medie, ca, cam atat arde un barbat doar cu miscare a de baza, 2300-2400.

O sa ai cam 800 Kcal deficit/zi, deci 3, 4 Kg lunar slabite, x 6 luni incepand cu iunie, da 20 kile.
Sau chiar putin mai mult poti slabi.
Dar maxim 67 vei avea. Dar sa fie calculate ca sigur is 1500, nu dupa calculatoare pe net si alte porcarii.
Eu le calculez cu cantar de bucatarie.

Ptr ca pentru un kil slabit trebuie sa arzi 7000 kcal in plus fata de cat arzi.
800 x 30 = 24000 lunar deficit, 24000/7000 = 3, 4 Kg slabite.
Deci 3, 4 x 6 luni (iunie-noiembrie inclusiv) - 20 kg slabite.
87- 20 = 67.

Ti-am explicat ca sa intelegi de ce se va intampla ce zic eu.

Nu e nevoie sa faci neaparat sport, vei slabi atat doar cu miscarea de baza.
Nu cont de mananci, doar sa au 1500 pe zi.

Cred ca iti este f clar acum totul.

40 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poti slabi si mai repede, daca alternezi hrana sanatosa si mai maxim 1200 calorii pe zi cu sportul.

| LupusDei1993 explică (pentru Violleta2022):

Eu sunt barbat, sub 1500 pe zi nu e indicat pentru a slabi sanatos.

| Violleta2022 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu are importanta ca esti barbat sau femeie, un endocrinolog ofera aceste sfatutu pentru cei supraponderali, ca sa slabeasca, mentionand ca se poate manca 1000-1200 calorii pe zi, pentru ambele sexe.

Vrei sa slabesti sanatos! Atunci elimina carbohidratii, dulciurile si alcoolul si apuca-te serios de sport, minim 1 ora pe zi de alergat, cardio sau sport intens, si pierzi in greutate vazand cu ochii.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu i-am zis ca va ajunge la 67 in 6 luni cu miscarea de baza, a zis pana in decembrie. Am luat iunie inclusiv - noiembrie inclusiv.
Cu 1500/zi asa se va intampla, i-am explicat si de ce amanuntit.
1200 poate fi prea strict totusi.

Daca face si sport, va slabi mai repede, insa multi nu vor si nu au timp de sport, tin cont de asta.
Dieta e 80 %, nu sportul, ca e bun asa pentru sanatate e altceva.
Sportul este cea mai nerentabila metoda de a slabi, e mult efort pentru calorii putine.
Ce faci, dai de mori la bicla 60 de minute acasa ca sa arzi 600 kcal in loc sa nu le mai mananci, de ex atata are o ciocolata de 100 g.
Pe langa ca un om cu familie, munca care vine la minim 7 seara acasa obosit, ii mai arde lui sa lesine pe bicla o ora, nici vorba.
Ca daca o da mai lejer, mai are un rahat.

| Mosotti a răspuns (pentru LupusDei1993):

La sala se recomanda sa nu fie sub 1200, dar e cam strict, 1500 e bine, ai dreptate.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e nevoie de endocrinolog, in general nutritionistii ofera sfatul, insa nu are sens sa dea bani aiuea cand putem si noi sa-i dam exact sfatul corect poate mai bun ca nutritionistii uneori.

Iar mancare sanatoasa am zis care e, legume, fructe, lactate degresate, paine, paste integrale, carne slaba fripta, peste, putina nuca pentru grasime buna, mancare gatita din legume, supe, si le aranjeaza in 3 mese in limita la 1500 kcal.

1000 e f putin, la sali se recomanda nu mai putin de 1200, la barbati.
La femei merge 1000, ai dreptate. Ca ele ard un 1700 in loc de 2300-2400 barbatii (de aia multe femei vroiau sa fie barbati, se ingrasa mai greu, nu fac treaba in casa prea multa, nu se ocupa de copil, n-au ciclu ala tampit, nu iau bataie de la barbati, ca-s multi care-si bat femeia., nu se chinuie cu copilul in burta 9 luni, nu ajung la menopauza sa faca osteoporoza si altele).

La barbat cu 1200-1300/zi slabeste 4 kile 4, 5 kile lunar.
O femeie cu 1000 da cam 3 kile lunar jos. O femeie de varsta sa zic 30 ani, 1, 7 m inaltime si 90 kile sa zicem, sau poate arde mai mult de 1700 alea mai supraponderale (gras nu-mi suna bine ca si cuvant).

Sa elimine dulciurile si alcoolul (1 g de alcool are 7 kcalorii), dar nu carbohidratii, poate manca carbo buni din lactate degresate, legume, fructe, paine integrala.
In limita la 1500, si da 3-3, 5 kile jos, sau mai mult lunar.
Poate sa nu faca sport, nu e problema, atata slabeste fara.
Ajunge, nu trebuie sa ne grabim, in 6 luni isi atinge scopul asa cum si doreste de fapt.

Ca si sportu asta asa intens...cardio, de multe ori papa fibra musculara daca il faci pe nemancate. Trebe facut cu socoteala.
De ex ca sa pierzi cat mai putina masa, faci o ora cu 65 % din pulsul maxm admis.
Puls maxim admis = 220 - varsta. Si calculezi 65 % din ala, nu asa aiurea.
Sau 45 de minute cu 85 % dar acolo e mai riscant.

Ca sa nu pape fibra trebuie sa mananci carbo inainte, insulina provocata de carbo protejeaza sa nu prajesti fibra, dar nici nu slabesti, insa nu conteaza, ca oricum vei slabi la fel per total, nu trebuie neaparat sa slabesti de la cardio ala in ora aia, pentru ca necesaru zilnic de cal tot 2900 va fi, si daca bag 1500, 1400 ii ia din grasime orice ar fi in ziua aia.

Cu alergarea aia mai arzi un 600 kcal, deci un 2900 in loc de 2300.
Cu 1500 mancate o sa slabeasca 6 kg lunar in loc de 3, 5.

Nutritionistii nu prea zic toate astea ca sa priceapa omu.
Poate unii zic, astea se invata la sala in timp de la veterani.
Pe langa studiu personal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Ce ma amuza raspunsurile tale, pe bune. Iti dau folositor si inteligent, ma faci sa zambesc mereu, pentru ca stiu ce se ascunde in spatele acestor raspunsuri.

| mentholinks a răspuns:

Sigur.

| Crackman a răspuns:

Daca nu mananci nimic 15 zile ajungi acolo intr-o luna

| Mosotti a răspuns (pentru Crackman):

Daca nu mananca nimic 15 zile pierde 5-6 Kg maxim.

Ardei 2300-2400, luam minim deci 2300.

2300 x 15 = 34500 kcal deficit, ca nu mananci nimic.
34500/7000 (cat are un kg de grasime) = 5
Asta sa nu intrebi de unde stiu, sau ca nu e asa.

Ca sa ajunga la 67 trebuie sa nu manance nimic 60 de zile, mai devreme nu da 20 kile jos nici daca nu mananca nimic din pacate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La slăbit 3 - 4 kg pe lună forțat prin deficit caloric o să cazi jos cam după 2 luni și o să ai amețeli când te scoli din pat.

Am slăbit forțat 30 de kg în 8 luni și a fost un chin după 4 luni.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o sa cada deloc jos, majoritatea specialistilor chiar recomanda si considera 3-4 kg o rata normala de slabire prin deficit caloric.
Tu ai avut altceva de la 3, 75 kile lunar slabite ai avut mari probleme.

Banui dar nu sunt sigur, ca ai redus f mult carbohidratii, sau ca nu ai avut vitamine, minerale, proteine, calciu, sau nu ai mancat sanatos.
La rata aia de slabit ai avut cam 1000 kcal deficit, deci ai mancat cam 1200 Kcal/zi.
Sa nu fie sub 1200, mie asa mi s-a zis la sala.

Insa merge un 1500 totusi, si dai un minim 3 kile lunar.

Conditia e sa se manance sanatos, sa aiba toti nutrientii, vitamine si altele.
Ca daca mananci 1500 din dulciuri si rahaturi, logic ca, cazi jos.

Sub 1200 la baieti nu e recomandat nici daca mananci sanatos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

La slăbit FORȚAT 4 kg pe lună mergi zilnic 17 km pe jos în 2 drumuri.

Faci 8.5 km pe la ora 11 și iar 8.5 km pe la ora 16 când poți merge pe partea cu umbrp.

Sunt sigur că știu bine ce scriu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

De la 117 kg am slăbit la 85 kg în 8 luni.

După vreo 4 luni am slăbit de la 85 de kg la 76 kg în 3 luni și așa mă mențin de câțiva ani.

E extrem de greu să slăbești în total vreo 40 de kg numai prin mers pe jos fără să depui efort.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Intreaba un specialist sa vedem, eu o sa-l intreb pe Cristi Margarit de pe FB, ca ala e antrenor de sala si f experimentat in retete si diete.
O sa vedem care are dreptate din noi doi, dar intreaba si tu.

Pai daca 4 kg e fortat, atunci ce faci? Slabesti in 101 ani?

De unde ai scos-o ca 4 Kg lunar e fortat?

Mesaj catre el:

"Cristi, am si eu o intrebare, un coleg de forum zice ca a slabi 4 Kg lunar e fortat si mult si nu e bine, asa e? Eu stiam ca 3-4 Kg lunar prin deficit caloric este foarte okey, tu ce parere ai? Bine presupunand ca alea 700-1000 kcal deficit, ai un 1200-1500 kcal/zi mancate dar tot ce e sanatos, nu porcarii, sa ai nutrientii necesari si tot ce trebuie, deci in aceste conditii, eu zic ca el greseste."

Sa vedem...

Nu e nevoie neaparat sa mergi 17 km pe zi, doamne fereste.
Ptr 3 kile slabite ai nevoie de deficit de 750 Kcal/zi fata de cat arzi, si pentru 4 kile 1000 kcal/zi deficit.
Ptr 3 kile, cu un 1500/zi lejer le dai cu dieta sanatoasa fara plimbari kilometrice neaparat, cand omu are munca, partenera, familie, vine la ora 19 acasa, si abia asteapta sa se relaxeze.
Iar pentru 4 Kg, 1200-1300 kcal/zi mancate din tot ce e sanatos in 3 mese.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai 10,5 kile lunar da, este cam fortat ce-i drept, dar nu 4.
Slabesti din dieta nu neaparat din efort sau mers pe jos.

Ptr ca daca omu are cum ti-am zis in mesaju precedent iti dai seama ce-i arde de efort si de plimbari pana la aeroportul Otopeni (20 KM).
Astepam raspunsul lui Margarit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

4 kg pe lună înseamnă grăsime pe corp de 28.000 calorii.

30 de plimbări de 17 km înseamnă un consum de 30.000 calorii.

Așa poți slăbi 4 kg pe lună doar prin mers pe jos și fără să mărești cantitatea de mâncare pe care o mâncai înainte să începi să mergi pe jos.

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

N-am 6 ore ca sa fac plimbari de 17 kilometri lol

| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Păcat că ești foarte gras la 28 de ani.

Eu la vârsta ta aveam 75 kg la 1, 85 înălțime.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, 4 kg lunar inseamna 28000 Kcalorii.

A raspuns domnul Margarit, deci:

"depinde cine e omul, unii pot slabi si mai mult, mai ales la inceput.
Dar e greu sa bagi nutrientii esentiali in 1200 fara suplimente (mai ales daca faci si sport), sa nu zic imposibil in conditiile actuale.
Eu imi propun 2kg pe luna cu cine lucrez personal, la 500 deficit pe zi, nici nu le simti daca mananci sanatos."

Zice ca unii pot slabi mai mult de 4 kg la inceput.
500 deficit se refera la kcal/zi, am zis ca sa stii la ce se refera. Ca la 500 deficit dai 2 kile lunar jos.

Deci da, aici ti-a dat dreptate, insa totusi o sa mai intreb, tineam minte ca 3-4 kg/luna era normal.
O sa o intreb si pe doctor mea pe 15 iunie cand ma duc, adica aia de diabet, ca e si pe nutritie, si o sa-ti zic.

Ai dreptate, poti slabi 4 kile fara sa scazi mancarea daca faci miscare mai serios.
Dar nu neaparat plimbare sa ia mult timp, poate face cardio mai tare dar sa ia mai putin timp, ca na, omu nu sta acasa toata ziua ca mine cand faceam sala 3 ore de 3-4 ori pe saptamana.

| LupusDei1993 explică (pentru anonim_4396):

Da mersi pentru incurajare ce sa zic. Am tot fluctuat pe la 60-70-80-90 in toti anii astia si nu sunt obez acum, doar putin supraponderal.

| timidu89 a răspuns:

Depinde de metabolism, probabil e nevoie si sa faci sport. La varsta ta e mult ce e peste 80 kg. La 69 o sa fi prea slab, in jur de 74 trebuie sa ai la inaltimea ta. Eu am vreo 76 la 1.70 cm si am si peste 30 ani. Ce ai facut de te-ai ingrasat asa mult? Ai mancat cumva mult si nu miscare putina sau chiar deloc?

| LupusDei1993 explică (pentru timidu89):

Pandemia s-a intamplat, jobul injumatatit si dupa pierdut de tot in decembrie 2021. Acum tocmai m-am angajat, dar trebuie sa ma operez la genunchi si abia dupa recuperare voi avea 30 de minute miscare de mers rapid pe jos, de luni pana vineri.

| Mosotti a răspuns (pentru timidu89):

Nu depinde de nici un metabolism arde intre 2300 si 2400 hai un maxim 2500 kcal/zi fara miscare in plus.
Omu vrea 69, trebuie sa-l ajutam si sa-i respectam dorinta, nu vrea 74.

Cum ce a facut de s-a ingrasat? Nu e clar? A mancat peste kcal pe care le arde.
Nu are legatura ca face miscare putina sau deloc. Te poti ingrasa si asa daca faci miscare si sari de kcal pe care le arzi si cu sport. Ce...cat arzi cu sport? Un 600-700 in plus, si daca mananci o ciocolata in plus, nu mai slabesti.
Eu tot slabec cu f putina miscare, ies doar de 2 ori pe sapt cate 15-20 min la cumparaturi.
Sau ma mentin, ca fie mananc cate kcal ard (2300), fie sub.

Asa cum, cu sala dura cate 3 ore de 3-4 ori pe sapt (forta si o ora bicla tare) m-am ingrasat, ardeam 3000 Kcal si mancam 4000. Am luat 2 kg in 14 zile!
Aveam nebunia cu mancatul in perioada aia.

Regula e energie intrata, energie consumata, atat, nu conteaza ce faci si ce mananci.

Pornesti ca un barbat arde 2300-2500 kcal/zi, si mai pornesti ca pentru un kg slabit trebuie sa consumi in plus fata de ce arzi, 7000 kcal. In cazul cand nu face miscare in plus fata de aia de baza, cu sport mai dur arde cam 3000-3100.
E matematica, calculezi si stii cat slabesti si in cat timp slabesti!
Si crede-ma...ca am testat eu, da 97 % pe cantar, se verifica.
Valorile de pe alimente sunt corect puse.

Am testat eu practic, nu m-am luat dupa calculatoare de pe net, am calculat pe cantar de bucatarie cat mancam.
Si am calculat tot practic si cat ard.

| Jessica1235 a răspuns:

Poți să slăbești, dar ai grija să nu scazi din caloriile pe care le mănânci fiindcă nu e sănătos, poți încerca să faci mișcare în fiecare zi, așa o să grăbești procesul de slăbire happy

| Mosotti a răspuns (pentru Jessica1235):

Poate scade kcal nu e problema, multi antrenori de sala si specialisti recomanda asta.
E sanatos daca nu baga sub 1200, 1500 e f bine.

Nu e rea nici ideea ta, dar:

Ca. daca nu scade kcal mancate, ca sa slabeasca 20 de kile in 6 luni adica pana cand vrea sa ajunga la 67, trebuie sa faca alergare intens o ora pe zi zilnic, sau bicla acasa si mai tare.
Nu stiu daca are timp sau e dispus sa faca asta, plus ca risca tocarea fibrei musculare asa.

Oricum..la 1 kil slabit ai 30 % fibra dusa. Daca mai bagi si tare cardio, pierzi mai multa mai ales daca nu mananci carbo inainte.

Deci poate alege, cum ai zis tu, sau deficit caloric.

| Jessica1235 a răspuns (pentru Mosotti):

Da 1500 de bine dar să nu scadă prea mult, la asta mă refeream

| Mosotti a răspuns (pentru Jessica1235):

Corect, nu e voie sa scada prea mult, 1500 e f bine.
Nu poti sa scazi prea mult, ca pierzi fibra musculara, n-ai vitamine, minerale, calciu, proteine.

| Jessica1235 a răspuns (pentru Mosotti):

Exact, mai bine slăbești mai încet, câte puțin, și să fi sănătos decât să slăbești repede și să ajungi bolnav

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jessica1235):

17 km de mers pe jos sunt exact 1000 de calorii consumate.

Ai aceiași viață și regim alimentar dar zilnic consumi 1000 de calorii cu mersul pe jos 17 km.

Există undeva pe internet sau la specialiști o soluție mai sănătoasă să slăbești fără să faci foamea și nici măcar să nu transpiri deloc?

| Mosotti a răspuns (pentru Jessica1235):

Pai da, sa slabesti 10 kile lunar e fortat si nesanatos, dar sa slabesti 3-4 toti ziceau ca e un ritm lejer si okey de slabire. Si asteptam si raspunsul lui Cristi Margarit, ca ala e specialist, sa vedem daca 4 kg e fortat cum zice anonimul.

| Jessica1235 a răspuns (pentru anonim_4396):

Când are timp el să facă asta? 8 ore dormi, aprox 8 ești la facultate/muncă sau în alta parte, 1 oră pentru odihnă, 1 oră ca să mănânce și celelalte ore le va petrece ca să meargă 17 km pe jos? Poate are o prietenă și trebuie să îi ofere și ei atenție. Așa o să cedeze în câteva zile

| Mosotti a răspuns (pentru Jessica1235):

Normal, nu are cum sa faca 17 km pe jos zilnic, ce naiba, mersul normal e cu, cam 5 Km/ora, deci are nevoie de 3 ore si ceva pe zi doar pentru asta. Si daca ar merge mai alert cu 6 km/ora, tot ii ia 3 ore.
Ca, cu 10 Km/ora e alergarea optima.

Dar n-as face asta nici daca n-am gagica, servici si nimic.

| Jessica1235 a răspuns (pentru Mosotti):

Nici eu nu aș face, îmi place să fac mișcare dar nu 17 km zilnic

| Mosotti a răspuns (pentru Jessica1235):

Pai a face miscare moderat e f bine, deci e ok sa vrei sa faci miscare, insa clar nu 17 km sa stai 3 ore sa-i faci.

| sparklingqueen a răspuns:

Categoric,dar iti recomand deficit caloric dar in acelasi timp sa consumi proteinele si vitaminele pe care ai nevoie sa le ai in corpul tau dar si sa faci foarte mult sport.

| Mosotti a răspuns (pentru sparklingqueen):

Pai proteinele si vitaminele si le ia din alimentatie in alea 1500.
Prot le ia din lactate si carne slaba fripta.
Vitaminele si mineralele din legume, fructe si paine, paste integrale.
Dar sa ia optim.
Proteina trebuie minim 1 g/kg corp.

Daca nu...merg si suplimente proteice fara gust si culoare, eu luam de la Redis.
Ajuta la mentinerea fibrei musculare.
In portii de cam 40 de g dizolvate in apa.
Si daca are mai mult de 1 g nu e asa mare problema, pentru fibra la sala iei 2-3 g/kg corp.

Cu sportu poate sa nu faca, nu conteaza, slabeste 20 kile in 6 luni deci exact pana cand doreste.
Daca face sa faca asa in ritm mediu un 30-60 min pe zi, nu foarte intens.

| Sfm08 a răspuns:

Pai eu sunt cam in situația ta.
Am 30 de ani, vreo 176cm, si 85 kg aveam.

Trebuie să elimini din start următoarele:
Pâine albă, sucuri, alcool, mâncare prăjită, chipsuri si dulciuri cu zahăr.

Si să consumi neapărat de la 2 litri de apă pe zi.
Dar PERSEVERENȚA e maxim de importantă.

Si trebuie să fi perseverent si să faci sport când poți. Dacă ai putea combina pe viitor cu mersul la sală ar fi perfect.

Uite cum fac eu:
Dimineața, o cană de apă 200ml, un smoothie 200 ml( caută pe Instagram daca ai "smoothie_with_lily" pentru idei) si apoi o cafea.

Pe la 11 iau mic dejunul (hrană sănătoasă) mai mănânc odată pe la 4 si odată seara.

Am slăbit vreo 2 kg in vreo 2-3 săptămâni. Nu e mult, dar na... E un început.

| Mosotti a răspuns (pentru Sfm08):

E bine si 2 kile in 3 sapt, ai dat, n-ai luat! E bine si asa.
Eu am dat si 1 kil pe luna si am fost multumit.

Sucuri fara zahar merg ca nu ingrasa, am probat practic.
In rest ce ai zis sa elimine, e corect.
Putea sa nu le elimine in limita a 1500 kcal, insa au volum mic si kcal multe, si risca sa manance mai mult.