| ralucaralu a întrebat:

Cu cat timp inainte sa iti vina menstruatia incep sa te doara sanii? E normal daca dor foarte tare si inainte sa vina aproape nu dor? Cum fac diferenta daca ma doare burta ca trebuie sa imi vina menstruatia sau ca sunt racita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Durerea (tensiunea) poate să apară din ziua a 14-a ciclului până apare menstra. Cedează din cauza numărului scăzut de hormoni şi de aceea este recomandat ca un control ginecologic să fie făcut imediat după menstră fără contact sexual.
Durerea de la răceală este mult mai violentă în comparaţie cu sindromul premenstrual şi în mod deosebit în perioada sângerării.
Pa, pa.

| claudia_5323 a răspuns:

Pe mine nu ma dor saniiwinking, burta ma doare putin.
Atunci in ultima zi.
Depinde de organismbig grin

| xdIoanaBuzilaxd a răspuns:

E normal sa te doara:X

si daca te doare burta nu inseamna ca-ti vine****** daca te doare pe jos atunci trebuie sa-ti vinawinking

sper ca te-am ajutat

funda?:*

| narcisa a răspuns:

Pe mine nu prea ma dor sanii inainte sa-mi vina.ma doare doar burta foarte tare cam 5 min.cand sunt racita ma doare burta normal dar inainte sa-mi vina parca imi baga cineva unghiile in burta.despre problema cu sanii este normal sa te mai doara.
fundita?

Răspuns utilizator avertizat
| AndutzaAndu a răspuns:

Mie mi s-a întâmplat să mă doară sânii cam cu o săptămână înainte de venirea menstruaţiei. Cel puţin la mine aşa e. E normal să te doară înainte să vină şi înainte nu dor.

| CARMENCITA a răspuns:

Pe mine nu ma dor sanii, iar burta ma doare doar daca racesc, de cele mai multe ori.Stiu femei pe care nu le doare burta. O cunostinta a mers la medic, a facut tratament si nu o mai doare burta. Avea o raceala netratata. Daca ai dureri de burta cand ai menstruatie du-te la un medic ginecolog. S-ar putea sa poti scapa de aceste dureri.

| Alle_1389 a răspuns:

Buna! Cam la o saptamana. Te dor sanii. Da este ceva normal adica mie mi se m-ai intampla cateodata. buay diferenta dintre raceala si menstruatia aia cu durerile e ca la menst. te doare si mijlocul. te pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sunt prea experimentata dar pot sa impartasesc ceea e stiu. Este normal sa te doara sanii inainte de menstruatie, si e normal sa te doara burta, am inteles ca ti se maresc ovarele.