| ralucaralu a întrebat:

Cu cat timp inainte sa iti vina menstruatia te dor sanii? E normal ca sa te doara foarte tare si chiar inainte sa iti vina sa nu doara asa tare? Cum fac diferenta daca burta ma doare de la o raceala sau de la menstruatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pengu a răspuns:

In functie de organism exista posibilitatea sa te doara sanii (usor, tare etc.) sau sa nu te doara deloc. Si daca ti se intampla asa la fiecare menstruatie este normal, dar ai putea sa faci eventual si un control de rutina.
Iar durerea de burtica din timpul sau inaintea menstrei (cu cateva zile) o diferentiezi de cea de raceala prin faptul ca, in primul caz, durerea poate cobori usor spre picioare ( o durere ciudata de altfel, ca si cand nu ti-ai fi miscat muschii, ceva de genul asta), iar cand racesti, de obicei te doare unul dintre ovare. happy