| alex544 a întrebat:

Cu ce as putea sa ma dau pe piele ca sa nu ma ard la soare? Tinand cont ca nu pot sa cumpar de ulei de masline pana maine dimineata cand plec si farmaciile sunt inchise in zona mea si nu pot cumpara nici crema.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

In absolut toate zonele din Romania unde gasesti nisip, vei gasi si tarabe cu tot ce vrei: creme, uleiuri, colace, ochelari, umbrele, saltele etc. Astea sunt deschise de cand rasare soarele si pana apune.

Poti cumpara de acolo o crema de protectie solara cu factor cat mai mare(peste 30).

Uleiul e oribil, devii lipicios si tot nisipul care zboara se lipeste de tine.

| JASMYNA88 a răspuns:

Uleiul de masline nu te protejeaza de soare! doar te bronzeaza si daca nu esti data cu o crema cu factor de protectioe te vei arde. ce e mai grav ca arsurile se cumuleaza si pielea are o "memorie" sa ii zic asa si dupa cativa ani te trezesti ca faci cancer de piele daca nu te dai cu crema de protectie solara UVA UVB..neaparat amandoua! ai grija!