| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce pot dezinfecta o rana ( nu e complet inchisa) in afara de cloramina, rivanol sau iod?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

Apa oxigenata, alcool, apa si sapun

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Betadina (contine iod), apa oxigenata.

| katy a răspuns:

Apa oxigenata sau Forever First e un spray de la firma Forever Living Products, eu sunt reperezentat de 2 ani si folosesc produse pentru sanatate de la ei, sunt f bune iar cest spray inchide rana in 2 minute oricat de adanca ar fi

| Minnie a răspuns:

Betadina este mult mai buna. Este solutia aia galben maronie cu care se dezinfecteaza zona care urmeaza sa fie operata.

| themanboys a răspuns (pentru Minnie):

Este ffff adevarat

| Zazu a răspuns:

Fructele sunt sterile, in cazul in care nu ai la indemana clasicul rivanol.

| tiriboxi a răspuns:

Buna Mihaela recomandarea mea este sa aplici citeva produse de firma cu care eu colaborez de 10 ani si am avut multe experiente de acest gen si au fost rezolvate foarte repede fara sa lase semne in acele zone unde dermul a avut de suferit pentru mai multe detalii contact tiriboxi@gmail.com sau tel 0765948501

| Anita20Peace a răspuns:

Cu Betadine si apa oxigenata.

| ioanaioana a răspuns:

Stiu ca ustura dar poti cu spirt

| iulyspy a răspuns:

Bitter suedez...e pe baza de plante si se gaseste in farmacii. Eu pe asta il folosesc. Am mare incredere in el. Mi-a vindecat si dezinfectat toate zgaibele (si am avut multe)

| EuCuTine a răspuns:

Eu am fost operat la cot ( am avut o tija si o rana de 11 cm ) dupa operatie am descoperit un "leac" sa zicem "miraculos" se numeste betadina ( grija mare pateaza rauuuu ) daca te tai sau orice inclusiv rana adanca, infectie etc betadina iti vindeca rana.

| mypasionareyou a răspuns:

Apa oxigenata poate deschide iar rana. cu albastru de metil sau cel mai simpul apa si sapunhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apa oxigenata

| Shinigami_6117 a răspuns:

Cu apa oxigenata. happy

| themanboys a răspuns:

Va spun eu cea mai buna este betadina nu te ustura ca rivanolul iodul....este super folositoare