| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce pot trata herpesul mai bine? Aciclovir sau Zovirax?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Foloseste acel plasture pentru herpes, te va ajuta foarte mult, se usuca foarte repede, nu rupe coaja las-o sa pice ea singura.

mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca te referi la herpesul care iese pe buze sau pe nas. In aceste cazuri eu folosesc cu succes Euvirox, care alina durerea si vindeca destul de repede. Trebuie sa stii insa ca si daca iti trece pe moment herpesul, virusul herpetic exista in organismul tau si in caz de stres sau daca mananci mai copios, organismul se apara prin aceasta forma ca iti apare herpesul si e bine ca el nu apare in interiorul organismului.
Daca este vorba de herpesul genital, acesta este si foarte dureros, insa intr-adevar este cazul sa consulti un medic ginicolog care sigur te va sfatui ce ai de facut si ce tratament trebuie sa faci. Multa sanatate.

cami
| cami a răspuns:

Ce fel de herpes? .genital? ...mergi mai degraba la un medic.

prfml
| prfml a răspuns:

Herpesul este de 2 feluri, nu stiu de care ai tu, oricum stiu ca nu se poate elimina acest virus din corp , el se poate amana sa apara cat mai rar. Cand simti ca va apare pune cub de gheata, prin tamponare , iar daca acest lucru nu il opreste dupa ce apare tamponeaza cu ceai verde, va dispare mai repede. PS In primul rand du-te la un consult la doctor. happy

prfml
| prfml a răspuns:

Herpesul este de 2 feluri, nu stiu de care ai tu, oricum stiu ca nu se poate elimina acest virus din corp, el se poate amana sa apara cat mai rar. Cand simti ca va apare pune cub de gheata, prin tamponare, iar daca acest lucru nu il opreste dupa ce apare tamponeaza cu ceai verde, va dispare mai repede. PS In primul rand du-te la un consult la doctor. happy

pupimik
| pupimik a răspuns:

Amandoua cica ar fi bune.Sincer...mie imi trece herpesul in 7 zile cand folosesc crema...si intr-o saptamana cand nu pun nimic pe el si astept sa treaca de la sine.

| sese a răspuns:

Ce spui de un doctor? e mai sanatos si mai bine

| andreea_8479 a răspuns:

Eu folosesc ACICLOVIR...antibiotic sh cremawinking...in 4 zile imi trece:X

| Irina a răspuns:

Eu am incercat Zovirax dar nu m-a ajutat, a trecut la fel de greu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E aceeasi substanta activa, anume aciclovir. Zovirax e doar o denumire comerciala, dar contine tot aciclovir.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Sunt bune amândouă.
Au aceași substanță activă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zovirax

| maria_9179 a răspuns:

Ce fel de negi ai? daca ai negi obisnuiti aciclovir daca ai negi genitali e bun si aciclovir si condyline solutie cutanata