| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce sapun sa ma spal pe fata daca am Acnee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Produsele destinate curatarii tenului trebuie sa aiba un pH intre 5 si 6, un pH mai mare ( cum este cel al sapunurilor obisnuite ) poate duce la dereglarea barierei naturale a pielii si asta presupune deshidratare, descuamare, iritarea, inrosirea pielii sau in unele cazuri, aparitia cosurilor pentru ca bacteriile nu mai sunt oprite de aciditatea naturala a pielii. Pielea are un pH de 5, 5. ( aceasta este o valoare universala - pH-ul depinde mult de tipul de ten )

Iti recomand sa folosesti balea med waschgel, este un gel foarte bland, bine formulat, nu contine iritanti, nu iti usuca tenul, curata eficient si lasa pielea fina dupa uscarea ei fara acel efect de parca te-ar strange pielea. Il gasesti in DM si costa 10 lei.
http://2.bp.blogspot.com/......144524.jpg

Mie imi mai place si bioderma gel moussant sensibio, dar face cam acelasi lucru ca cel de la balea si e mai scump (34-37 lei ).

| Ara997 a răspuns:

Fata nu se spala cu sapun. cu timpul se usuca tenul excesiv si se rideaza. acneea e o chestiune hormonala temporara si se rezolva cu varsta.
tenul nu se spala nici cu apa prea calda, din aceleasi motive: degresare excesiva. cum se spune in povesti, tenul se clateste cu apa rece dimineata si seara.
fetelor, incetati sa va mai rabuitzi obrazul precum presul de la intrare in casa. si daca se poate, "tencuiala " foarte putina sau. deloc.

| simina96 a răspuns:

Buna! Nu folosi sapun deoarece nu este bun pentru pielea ta.Foloseste solutie micelara si gel de curatare, iti recomand de la Bioderma sa fie ambele chiar daca sunt un pic mai scumpe.Mie asta mi-a recomandat dermatologul si curata foarte bine fata.

| dermdoc a răspuns:

Buna ziua,

Sfaturile colegilor cu privire la curatarea tenului in acnee sunt excelente. Curatarea se face cu solutii speciale (fie geluri de curatare fara sapun, apa micelara, etc) si cu apa calduta (nu rece si nu fierbinte). Mai multe detalii puteti citi pe:

http://primoderm.ro/articole/acneea/

Succes!

| Claudia10girl a răspuns:

Eu folosesc un gel natural cu arbore de ceai special pentru acnee de la Vervory. Eu sunt tare multumita.

| Francescax5 a răspuns:

Nu folosi sapun, foloseste gel pentru curatare, sau apa micelara. Acneea va trece cu timpul.

| Snak1998 a răspuns:

Exista un sapun special pentru acnee, se cheama AcneeOut, este intr-un ambalaj rosu. Nu usuca deloc pielea si curata chiar bine. Ma rog, bine ar fi sa urmezi un tratament anume, dar oricum e foarte bun. Crede-ma ca stiu ce inseamna sa ai acnee urata rau, acu parca pot sa mai ies din casa.

| laviniakzan a răspuns:

Skin novels costa 23.00 lei

| cioroianudiana a răspuns:

Sa nu folosesti sapun nu este pun poti folosi apa micelara!