| anonim_4396 a întrebat:

Cu poti scapa de cosuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

In China se foloseste pentru curatatul fetei in asemenea situatii, zeama de lamaie. Daca lamaile lipsesc, ele pot fi inlocuite cu urmatoarele alternative :
- suc proaspat de mere si radacina de telina 1:1 (stors cu strocatorul de fructe); aplicati pe fata dimineata si seara;
- taiati o castana de apa (Trapa natans - water chestnut) in doua si frecati usor fata cu miezul acesteia de 2-3 ori pe zi;
- sau, dimineata cand va treziti, inainte de a va sapla pe dinti, aplicati saliva pe ariile infectate. Cand saliva se usuca, repetati de cateva ori. Acesta este ca un fel de autovaccin, deoarece in timpul noptii, organismul se mobilizeaza sa lupte cu bacteriile din gura si in saliva se gasesc mai multe elemente antiseptice decat in timpul zilei si putem zice, decat oriunde in alta parte a organismului (chiar daca vi se pare nobisnuit, incercati, nu aveti ce pierde si oricum este mult mai ieftin decat un tratament cu hormoni).

Mai mult pe http://www.soothe.ca/acnee.htm

| remus a răspuns:

Un varf de cutit de drojdie proaspata, 2-3 saptamani dimineata luatinainte de masa, incearca sa gasesti un cosar priceput, sigur te va rezolva. laughing