| ArnoldAnime a întrebat:

Cu retard mental te naști sau poți sa faci? Dar de schizofrenie paranoica cum poți sa te îmbolnăvești? Am aflat ca cei bolnavi de schizofrenie și retard mental nu muncesc și primesc pensie de handicap?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ___XxwR a răspuns:

Retardul mental poate fi prezent de la naștere sau poate fi dobândit în timp din cauza unor factori precum traume cerebrale sau boli severe. Schizofrenia paranoidă este o tulburare mentală care poate fi declanșată de factori genetici, chimici sau de mediu, dar nu este întotdeauna clar de ce se dezvoltă.

În multe țări, persoanele cu dizabilități severe, inclusiv cele cu retard mental sau cu tulburări psihice precum schizofrenia, pot primi ajutor financiar sub formă de pensie de handicap. Aceasta este acordată pentru a ajuta la susținerea nevoilor lor de zi cu zi, deoarece pot întâmpina dificultăți în a lucra sau a se întreține singure din cauza dizabilităților lor. Cu toate acestea, nu toți cei cu aceste condiții primesc automat o pensie de handicap și procesul de evaluare poate varia în funcție de țară și de sistemul de asistență socială.