| anonim_4396 a întrebat:

Cu un ochi văd bine, cu celalalt nu vad asa de clar, mai ales de la distanţă.
Cu unul vad lumea normală, cu celalalt mai colorată puţin.
E normal sa am un ochi mai "slab" ca celalalt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NoctisFive a răspuns:

Cand te pune la aparat ii verifica pe amandoi odata, dar o sa ai rezultate diferite, nu te teme. Cand trebuie sa spui literele o sa iti puna de obicei ceva pe ochi ca sa vezi doar cu unul.

4 răspunsuri:
| NoctisFive a răspuns:

Se poate sa ai dioptrii diferite pe ochi, ar trebui sa te duci la oftalmolog. Si eu vedeam mai prost cu un ochi decat cu celalalt, iar la control mi-au zis ca s-a dezlipit retina. Ai grija ca s-ar putea sa orbesti!

| SkandallKamataru a răspuns (pentru NoctisFive):

Cu dreptul nu vad scrisul la distanţă, cand incerc sa citesc ceva daca departez cartea/telefonul de ochi cam juma de metru, nu mai vad nimic. La distanţă mică, când incerc sa focalizez un obiect, gen sa-mi vad firele de par de pe mână, mi-e aproape imposibil, se observă cv acolo, dar nu vad fir cu fir, in plus, imi "aluneca" putin in partra dreaptă.
In schimb, cu stangul vãd perfect, reusesc sa citesc ce scrie intr-o carte cred ca si de la 2 metrii laughing.
O sa merg si la oftalmolog zilele astea, dar până atunci imi poti spune cum imi testează ochii? Cum ii verifică sa vadă ce dioptrii sa port? Iar ochelarii mi-i face el sau?
Ramele de la ochelari le aleg tot de la el? Cum funcţionează treaba?

| NoctisFive a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Te pune la niste aparate. Aparatele astea depind de cabinetul doctorului. La cabinetul dictorului meu sunt trei aparate principale:
-doua in care iti arata un balon cu aer cald. Alea iti arata dioptria. Trebuie sa stai nemiscat cu ochii.
-unul care iti baga un curent destul de puternic in ochi. O sa te sperii putin. Ala cred ca e ca sa iti testeze reflexele.
Dupa ce iti da dioptria de la aparat te ia o asistenta si te pune sa citesti literele de pe un perete, apoi te trimite in sala de asteptare. Acolo iti pune picaturi in ochi de cca. 4 ori (ustura putin), dupa aceea te trimite ori la doctor ori sa iti faca poza in interiorul ochiului (cea de-a doua e mai probabila). Cand ajungi la doctor te intreaba daca ai vreo boala la ochi care se transmite ereditar in familie, apoi te pune la un aparat care iti baga cumva o lumina in ochi. Ala e folosit pentru a vedea daca ai rupturi de retina (cum am avut eu) sau alte probleme. Daca nu ai ceva boala, atunci te trimite la o asistenta care te ajuta sa iti alegi ochelarii/lentilele. Asistenta iti recomanda ramele, dar poti sa iti alegi tu care iti plac cel mai mult. Lentilele pot fi: simple sau cu protectie. Cele cu protectie sunt pentru ecrane de Pc sau Tv, pentru soare (astea sunt colorate), etc.
Ochelarii poti sa-i ridici de la clinica sau sa-i trimita prin posta. Timpul de livrare variaza.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru NoctisFive):

Si-mi verifică fiecare ochi in parte?

| NoctisFive a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Cand te pune la aparat ii verifica pe amandoi odata, dar o sa ai rezultate diferite, nu te teme. Cand trebuie sa spui literele o sa iti puna de obicei ceva pe ochi ca sa vezi doar cu unul.