| AvalohAlyn a întrebat:

Cum actioneaza Prozacul(un antidepresiv) mai exact asupra creierului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Cauta pe Youtube numele Peter Breggin. El este un psihiatru cu vechime in domeniu, renumit pentru faptul ca infirma teoria dezechilibrului chimic la nivelul creierului..cu alte cuvinte, este contra psihiatriei. Considera medicatia nesigura si bolile psihice fara un fundament. Documentarele sale sunt destul de explicite.
Parerea mea este ca ar trebui sa discuti cu un alt medic, sa te bazezi pe psihoterapie sau sa urmezi o terapie alternativa care crezi ca te ar putea ajuta pe tine.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Te ajuta dar destul de putin in comparatie cu un somn bun, dieta sanatoasa si sa faci tot ce poti sa iesi fara pastile, cu toate ca si Bendeac ia pastile de genu de ani de zile, un paiholog ar fi si el bine venit.

| SMH a răspuns:

Antidepresivele se prescriu doar pentru cei cu depresie acuta.
Nu te ajuta foarte mult. Pe scala Hamilton te scade 2 puncte. Pe cand un somn in regula, o dieta sanatoasa te poate scadea pana la 10 puncte.
Un pic de context, scala Hamilton e bazata pe un test. Raspunzi la niste intrebari. Ti se dau puncte. Daca ai intre 0 si 7, esti ok. 8-12 depresie scazuta, 13-18 medie, 19-40 acuta. Numerele sunt aproximative. Nu-mi mai amintesc prea bine.
Deci repet, antidepresivele sunt pentru cei care sunt suicidali. Pt 25-40 de puncte, unde orice punct in minus conteaza.
Mai citeste pe internet despre depresie, nu ma crede pe mine.

| SMH a răspuns:

Nofapul ajuta, daca esti barbat. Faptul ca il vezi pe altul cum o penetreaza pe una te emasculeaza.

| SMH a răspuns:

P.s. Vezi ca daca mergi la stat la psiho sau psihiatie, s-ar putea sa se poata controla. Nu da bine la CV. Du-te undeva incognito.

| Rorry a răspuns:

Prozacul conntine Fluoxetina, care este un inhibitor selectiv al recaptarii de serotonina. Se presupune ca actiunea antidepresiva a fluoxetinei este legata de inhibitia recaptarii neuronale de serotonina. mai pe romaneste, daca esti in depresie, te scoate de acolo, dar bineinteles si cu putin efort din partea ta. daca nu esti in depresie, nu-l lua ca nu e ok