| Anonimusxx6373 a întrebat:

Cum adica am nevoie de ochelari cu APROAPE: Sferic +0, 50, Cilindric -0, 25, Axa 150 pentru ochiul drept

Iar pentru ochiul stang: Sferic +0, 50, -0, 50 Cilindric, Axa 20

Distanta pupilara 67/68.

VA ROG AJUTATI.MA, INCEP SA NU MAI VAD BINE,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

La dioptrii asa mici eu ti-as recomanda sa nu porti ochelari deloc. Mananca sanatos, fa sport, incearca sa duci o viata cat mai sanatoase, ochii ar putea sa-si revina. Ia-ti ochelari abia dupa ce treci de 0.75.
Aproape toti oftalmologii o sa-ti spuna ca ai nevoie de ochelari, chiar si la dioptrii de 0.25, adevarul e ca exista un mic disconfort, dar poti sa traiesti fara ochelari daca ai dioptrii mici.
Asta e o reteta pentru ochelari, ce ai scris tu aici.