| noname2021 a întrebat:

Cum apare cancerul? De la ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Ai aici :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer
informatii

| Ralucaaa6 a răspuns:

Cum naiba ai putea sa "apuci cancer"? Canceru` e o bloala, nu poti sa il apuci de ceva straight face

| noname2021 explică (pentru Ralucaaa6):

Da e o boala da cum apare? la asta ma refer, adica nu stiu, cum de ai o asemenea boala?

| Ralucaaa6 a răspuns (pentru noname2021):

De cand ne nastem, in corp avem "niste" celule canceroase(deci tot timpul ele exista in corp) dar pentru a te imbolnavi acele celule ar trebui sa declanseze si ca atare iti va afecta corpul. asta depinde de fiecare om:imunitate prea scazuta...etc cu cat avem grija mai multa de noi cu atat mai bine si mai sanatos pentru a avea o viata fericita.
Datorita modificarilor produse in informatia genetica produse de radicalii liberi, niste "bombe" care distrug ADN-ul sanatos transformandu-l in ADN mutant care are ca scop multiplicarea la nesfarsit a celulei in care s-a modificat. Radicalii liberi sunt formati in urma unor reactii in corp, in urma expunerii la unele metale in exces(Fe), sau la metale toxice(Al), in urma actiunii razelor UV, radiatiilor nucleare, etc (sunt multi, multi factori de acest tip)
Ca sa nu facem cancer trebuie sa ne ferim de acesti factori care produc radicali liberi si sa folosim produse care anihileaza radicali liberi (antioxidanti - vitaminele A, C, E, Se, coenzima Q10, extractul din samburi de struguri, etc)
Uite un link ajutator :
http://mymed.ro/de-ce-apare-cancerul.html

| Cosmin86 a răspuns (pentru noname2021):

Nu se stie prea bine, se stie doar ca e provocat de anumite lucruri ( tigari, toxine, etc. ). Dar nici asta nu e relevant mereu ( suint oameni care fumeaza de la 14 ani si ajung la 90 de ani si atlii care mor la 50 de ani si nu au fumat in viata lor ).

Adevarul este ca nu se stie prea bine si ca depinde de o gramada de factori ( de rezistanta organismului tau in primul rand )

| lea72 a răspuns:

Nu se stie de ce apare cancerul, daca s/ar stii cauza ar exista si tratament. Simplu.

| ChloeCupcake a răspuns:

Cancerul este o boala grava... El apare din cauza a mai multor factori cum ar fi stresul sau o boala netratata cum trebuie...