| Florinel1235 a întrebat:

Cum credeți ca va fi viața viitoare? Credeți ca este cu adevărat viața veșnica după ce murim? Ne vom întâlni cu neamurile noastre care au murit înaintea noastră?
Vom mai putea vedea familia și prietenii noștri care sunt in viața după ce noi murim?
De ce unii mor in tinerețe și alții îmbătrânesc foarte mult?
Ce trebuie sa facem ca Dumnezeu sa ne dea sănătate pe pământ sa trăim mulți ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
36 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu e nici o viata viitoare si nu ne intalnim cu nimeni dupa moarte, astea is vrajelile religiei.
Cine stie cum merge calculatorul biologic numit om, stie asta sigur.

Unii mor de tineri ca au boli, altii imbatranesc f mult ori ca asa au genele, fie de la necazuri si stres.

Ce trebuie sa facem ca cine sa ne dea sanatate? Ca acel dzeu nu exista, este tot inventia religiei ca sa prosteasca oamenii.

| Ha0s a răspuns (pentru DEVdani):

Ce ai, mă? Nici nu te am băgat în seamă, doar ai văzut cuvântul sectar și ai sărit în sus. Mars rolling on the floor

| mastadont a răspuns:

Pe unde o fi halogen, ți-ar fi dat el un răspuns bun la întrebarea asta:
Dumnezeu, viața după moarte, sufletul, sunt doar niște concepte inventate de mintea omului primitiv, naiv, credul și neștiutor pentru a-și domoli frica de necunoscut și pentru a avea o speranță că poate trăi într-un loc mai bun, omul a încercat și va încerca mereu să aspire la ceva imposibil, să fie mai presus de toate viețuitoarele. Și dacă s-ar dovedi fără putință de tăgadă că viața de după moarte există pun pariu că s-ar crea religii care să propăvăduiască viața de după viața de după moarte și cât de mai bine e acolo decât în ambele vieți, că doar așa ca să mai existe ceva în care să fim încurajați să credem și să contribuim la fondul instituțiilor pline de șarlatanii care răspândesc asemenea inepții.
După moarte nu mai e nimic, nu mai exiști, e fix ca înainte să te naști.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru DEVdani):

Un loc comun din critica istorica este ca Isus nu a fost crestin.