| anonim_4396 a întrebat:

Religiile oferă o varietate de răspunsuri, unele credibile altele nu. Explicaţiile lor adesea
se contrazic unele pe altele, adăugând la confuzia şi nesiguranţa despre ceea ce se întâmplă după moarte. Unele ne învaţă că oamenii se nasc cu suflete nemuritoare; unii zic că oamenii sunt suflete nemuritoare. Mulţi cred că după moarte sufletul este conştient şi porneşte spre un loc real şi o stare de fericire sau de tortură. Alţii afirmă că în momentul morţii sufletul este absorbit într-o „conştiinţă mai mare." Unii se aşteaptă să fie reîncarnaţi, întorcându-se înapoi pe pământ ca o altă persoană sau ca un animal s-a.m.d. etc.
„În sudoarea feţei tale" i-a zis Dumnezeu lui Adam „să-ţi mănânci pâinea, până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat; căci ţărână eşti, şi în ţărână te vei întoarce" (Genesa 3:19).
Vieţile noastre sunt fizice; noi îmbătrânim şi eventual murim. Solomon, după ce a observat ciclurile vieţii, a notat că noi fiinţele omeneşti tânjim după existenţa veşnică (versul 11). Ştiind că moartea este inevitabilă, stiinta căuta pentru o semnificaţie mai profundă a vieţii ce este dincolo de moarte.

Deci, in concluzie, nu putem sa stim daca exista viata dupa moarte pentru ca religiile se contrazic una pe cealalta iar stiinta nu a gasit un raspuns concret la acest raspuns.Voi ce credeti?

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Am citit că și unii oameni de știință sunt de părere imediat după moarte energia creierului viu trebuie să se transfere undeva.
Știința și legile ei studiază relațiile dintre timp, materie și spațiu și prin faprul că a dovedit că universul are un început, deci timpul, materia au un început a ajuns la propriile limite. Știința se bazează pe dovezi materiale și e imposibil să aduci dovezi materiale pentru ce era înainte de materie, pentru ce a cauzat materia și nu poți repeta big=bang=ul prin experiment. Orice convingere ai despre cauza universului e o chstiune de credință nu de știință.
Faptul că religiile se contrazic nu e semn că nici una nu e adevărată.
Nu pot fi nici toate adevărat în același timp. Nu cred că nimeni nu s=ar gândi serios că materia a apărur parțial după cosmomgeneza creștină, parțial după cea hindusă, etc. Bănuiesc că suntem de acord că universul trebuie să aibă o cauză unitară.
Eu sunt convinsă că Dumnezeul creștin a creat universul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si a venit ca o surpriza pentru tine ca religiile sunt ceva inventat de oameni si fiecare a venit cu povestea lui?

| anonimg a răspuns:

"Iar daca se propovaduieste ca Hristos a inviat din morti, cum zic unii dintre voi ca nu este o inviere a mortilor?
Daca nu este o inviere a mortilor, nici Hristos n-a inviat." (1Corinteni.15:12,13)
"Daca numai pentru viata aceasta ne-am pus nadejdea in Hristos, atunci suntem cei mai nenorociti dintre toti oamenii!" (v.19)
"Si am in Dumnezeu nadejdea aceasta, pe care o au si ei insisi, ca va fi o inviere a celor drepti si a celor nedrepti." (Faptele aposolilor.24:15)

| Celcestietot a răspuns:

Moartea este ca un somn, iar cel care doarme se trezeste la Judecata de Apoi ca sa isi primeasca rasplata. Din punct de vedere biblic, reincarnarea nu exista, iar cei care au vorbit la inceput despre reincarnare au fost demonii care nu au nicio putere asupra cuvantului lui Iahve.

| DeyCj a răspuns:

Dacă o luăm după cele biblice, și doxele religiilor, este adevărat.Dar cu Deja vois-ul sau cu relatările celor ce au fost în moarte clinică, cum este?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Biblia nu vorbește despre viață după moarte. La revenirea Domnului Isus va avea loc învierea si judecata. Lazăr care a fost înviat de Isus dupa patru zile, nu a spus nimic, cum ca ar fi fost in viață pe undeva. Daca ar fi fost Biblia ar fi menționat lucrul acesta, si nu l-ar fi ținut sub tacere.

| Irinel15123532 a răspuns:

Romani 10:9-10 ''Dacă mărturiseşti, deci, cu gura ta pe Isus ca Domn şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, AI VIATA VESNICA. Căci prin credinţa din inimă se capătă neprihănirea şi prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire''

Ce poate fi mai simplu?

| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Hopa a venit si citatul...

| Daniel323 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Minciuni simple.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se contrazic nici una, chestia e că există mai multe piese care formează un puzzle, toate sunt adevărate și în final formează și se referă la aceleași chestii toate religiile doar in moduri diferite. Ce e adevărat e că multe religii, nu au stiut toate chestiile și au învățat gresit.

Cred că nu există moarte, suntem suflete nemuritoare deja(formate dintr un întreg doar că nu suntem constienti), că vezi tu iluzia timpului că trece e alta treabă dar singurul moment care există este prezentul, moartea este un concept inventat de om.

| Jay1 a răspuns:

Moartea este - începutul unei noi vieți!
Sufletul nu a încetat să existe, ceea ce numim moarte este, în mod ironic, cel mai mare mister al vieții. Există acum un număr fantastic de mărturii documentate de la persoane care și-au părăsit trupurile în momentul morții lor și au asistat la o realitate extraterestră înainte de a-și reînvia trupurile.

| Daniel323 a răspuns:

Solomon a fost cel mai intelept om.Nu a fost altul si nici nu va mai fi.
1. Avea sute de neveste si de amante.
2.Si-a dat seama ca zeul evreilor era fals si a slujit si alti zei.