| AnaMaariaa1996 a întrebat:

Cum decurge un consult gastroenterologic? As vrea sa-mi poveasca cineva care a facut acest consult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

În primul rând îţi va băga ceva pe gură şi pe gât (esofag) care va ajunge până în stomac. O cameră de luat vederi ca să filmeze din gură până în stomac. Şi dacă nu mă înşel te pune să bei bariu (ca un lapte alb o substanţă albă). După ce se va elucida şi va vedea ce este în organismul tău va decide dacă îţi va prescrie tratament sau nu. Dacă ai reflux gastro-esofagiat grav poate să îţi facă operaţie pentru închiderea sfincterului.