| CameliaCamyBlondina a întrebat:

Buna Ziua.A facut cineva operație de septoplastie? Astăzi am facut un consult ORL iar medicul mi-a recomandat aceasta operatie.M-ar interesa experientele celor care au trecut, cum decurge recuperarea si cam ce presupune aceasta operatie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| valentingb a răspuns:

Pentru că aseară i-am răspuns altui utilizator și am fost cam enervat de prea multe întrebări, voi fi cât se poate de explicit aici, ca să nu rămână loc de dubii.
-Operația va fi probabil trecută in acte ca una de deviație de sept nazal cu probleme respiratorii, și nu o operație estetică, pentru a nu fi nevoită să plătești
- Durata e una scurtă, undeva la 30 de minute, poate mai mult. Oricum vei fi sub influența anesteziei locale și probabil vei adormi de câteva ori, timpul nu va avea vreo semnificație pentru tine atunci.
-Nu vei simți aproape nimic în timpul operației. Vei auzi cartilajul cum se rupe, etc, nimic de speriat.
-Firele se topesc singure (cel puțin in cazul meu așa a fost, am auzit și de cazuri cu 10 zile pentru scoaterea firelor)
- Te va durea, relativ vorbind, după operație, dar vei fi medicată și nu vei simți mare lucru.
-Fără mișcări bruște, vibrații (inclusiv mâncare dură, cereale, biscuiți tari)
- La eliminarea tifonului, probabil a doua zi, depinde ce operație ai mai exact, ți se va înmuia tifonul apoi extragerea se face fără durere, dacă se acordă destul timp ca serul să își facă efectul.
-Vreo săptămână vei avea grijă să mănânci mâncare moale, banane in special, să te dai cu strugurel pe buze, care vor fi uscate de la respirat pe gură constant, de dormit cu o fașă umedă pe buze, preferabil. Sau mască, daca tot sunt la modă.
-Te vei curăța des fie cu ser fiziologic (cu seringă, fără ac) fie cu apă sărată de mare (cu tubbsub presiune) diferența fiind doar prețul.
-Vei simți tot felul de dureri, dar nu intense, nimic ce un algocalmin nu poate calma.
-Dacă operația a fost făcută bine, după eliminarea cheagurilor (de asta te speli in nas așa des) vei putea respira perfect și vei avea forma dorită a nasului.