| syjey a întrebat:

Cum deosebec dintii de lapte de cei permanenti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Adelina_7468 a răspuns:

Cu ajutorul unei radiografii dentare cu care te prezinti la un medic stomatolog.

| MaxxMann a răspuns:

Pai poti cauta pe net dentitia de lapte si dentitia definitiva si poate iti dai seama. Din cunostintele mele, o dentitie de lapte cuprinde 20 de dinti si anume: incisivi (2 sus, 2 jos), canini (1 sus, 1 jos), molari (2 sus, 2 jos). Dentitia definitiva cuprinde 32 de dinti si anume: incisivi(2 sus, 2 jos), canini(1 sus, 1 jos), premolari (2 sus, 2 jos) si molari (3 sus, 3 jos). Ca sa-ti dai seama ce am vrut sa spun mai sus, am luat numai dintii de pe o singura parte (de sus si de jos). Daca tot nu-ti dai seama, poti calcula adunand toti dintii de la o dentitie si inmultind cu 2, si vei vedea ca iti va da chiar nr. de dinti pe care ii are dentitia definitiva! Sper ca te-am ajutat! PA-PAhappy