| Andrei7520152 a întrebat:

Cum e sistem medical din suedia? Am auzit ca in unele cazuri poti astepta mai multe luni pana sa fii tratat. Imi puteti spune experientele voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din experienta unor colegi: medicii sunt bine platiti si foarte respectati. Consulta putini pacienti si listele de asteptare sunt foarte lungi. daca nu ai o urgenta, vei primi o programare peste multe luni, tocmai ca sa nu supraincarce medicul. Oamenii sunt incurajati sa apeleze cat mai putin la serviciile medicale pentru tratament si sa puna accentul pe preventie (sa manance sanatos, sa faca sport, sa nu bea, sa nu fumeze ca sa evite bolile si cheltuielile inutile). Spitalele sunt bine dotate, dar aproape jumatate din medici si asistente sunt imigranti si vorbesc cu greu limba suedeza, ceea ce ingreuneaza comunicarea cu pacientii care nu cunosc bine engleza. Nu exista probleme privind faptul ca lipsesc medicamentele sau alte chestii necesare in spitale, dar contributiile la asigurarile de sanatate sunt foarte mari.