| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi scap pisica de raie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Petronela a răspuns:

Cumpara-i ceva special pentru raie de la farmacie

| 3ly a răspuns:

Râia auriculară este cauzată de nişte insecte paraziti microscopici cu opt picioare care se transmit de la un câine la altul prin contact direct, sau indirect. Deşi sunt întâlnite cel mai adesea in canalul auricular, aceste insecte mai pot fi întâlnite si pe alte părţi ale corpului şi sunt transmisibile si altor animale de casă/caine...Paraziţii se hrănesc pe cu resturi celulare de pe peretele canalului auricular, cauzând iritaţie si apariţia unor pete ceroase de culoare brun-neagriciosă. Aceasta ceară poate fi vazută cu ajutorul unei mici lumini de la otoscop reflectata in urechea infectată a câinelui. O altă indicaţie a râiei auriculare este scărpinarea urechilor, inflamarea acestora si scuturarea capului. Când veterinarul examineaza urechea câinelui cu un aparat special de investigare a urechii, insectele paraziţii apar ca nişte puncte mici albe mişcându-se de-a lungul petelor ceroase de pe gheare.Eu zic sa te duci cu ea/el la veterinar ca altfel se va agrava