| HubbaBubbaGirl a întrebat:

Cum imi trece repede durerea de gat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sandramaria20 a răspuns:

Asta nu merge asa de repede dar am 3 variante. 1:ia un pahar nu prea mare pune in el aproape o lingurita de bicarbonat(se gaseste la farmacie)apoi pune apa cam de jumat de pahar apoi amesteca si fa galgara apoi scuipa si tot asa de vreo 3-4 ori apoi daca nu-ti trece fa asta si mai tarziu seara sau la pranz! 2:Mama mea e Chimista(asta nu merge daca nu e nimeni din familia ta chimist)si a facut la servici o substanta chimica cu culoare de cerneala m-a dat cu ea pe limba(cat mai aproape de gat)si 2-a zi nu ma mai durut gatul! Si 3:ia cate 5-6 pastile cu vitamina c si cu propolis de la farmacie din ora in ora(5-6 pe zi nu ai voie mai mult)daca nu iti trece ia si 2-a zi tot asa sau incearca si cu benzina (fa galgara)dar e cam periculos sa nu o inghiti! A si cu bicarbonatul sa nu iti pui prea mult ti-am zis aproape o jumatate de LINGURITA ca daca pui mai mult o sa te arda! Sa te faci bine!

9 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Pentru durerea de gat ai mai multe variante: medicamente sau naturiste. Decasept cu propolis, Neosept, badijonaj bucal cu albastru de metilen etc. sau tinctura de propolis (20-25 picaturi pe o bucatica de paine, de 3 ori pe zi, dupa mese), compresa la gat cu cartof ras, stropit cu putin spirt, galbenus de ou frecat cu miere de albine si putina lamaie sau galbenus de ou cu miere pus intr-o cana cu lapte cald. Hotararea iti apartine ce varianta sa alegi. In rest, sanatate maxima!

| ioana1704 a răspuns:

Incearca cu sirop de pin de la fares

| Hikari a răspuns:

Buna.
Mie mi-a trecut mai repede astfel : am baut multe ceaiuri calde, luam la cateva ore 2 lingurite de miere si niste pastilute pe acolo nu strica.happy
Succes!:*

| Uoana a răspuns:

Ia Strepsils

| AdelinaTimis a răspuns:

Poti sa te uiti un pic si aici http://www.tratament-dureri.ro/......e-gat.php. Gasesti aici niste informatii foarte utile legate de durerile in gat.

| MarcuDany a răspuns:

Unchiul meu ia o gura de benzina face gargara si scuipa. Zica ca nu-l mai doare gatul. Eu inca nu am incercat

| clarutel a răspuns:

Pai incearca Vitamina C. Este foarte buna, sa stii.

| stanilaedi a răspuns:

Mai greu iti trece repede durerea de gatlaughing