| aragon18 a întrebat:

Cum ne protejam organismul pe canicula?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sallysirop a răspuns:

Bem multa apa, mancam lucruri sanatoase si nu mancaruri grase care ne pot face rau. Stam la umbra si nu ne expunem prea rau la soare. folosim protectie solara.

cam atat stiu eu...

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Stand la umbra, purtand la soare palarie(umbrela) si band lichide(in special apa). Numai bine!

| missbee a răspuns:

Mergem dezbrăcaţi pe stradă day dreaming

| Daria a răspuns:

Fii calma!

Este dovedit faptul ca temperaturile ridicate sunt un factor de stres suplimentar, la care organismul trebuie sa faca fata. Un efect imediat este o stare de nervozitate crescuta. In trafic, magazine, mijloacele de transport in comun vei vedea oameni nervosi. Deci, fii calma, evita orice tensiune suplimentara si zambeste – la un moment dat va veni si iarna…

Apa, cat mai multa apa

Stii deja ca deshidratarea la temperaturi ridicate este rapida. Ce nu stie toata lumea este ca efectele deshidratarii nu se resimit acut de catre organism. In lipsa apei, pierduta prin transpiratie abundenta, ficatul si rinichi isi incetinesc activitatea.

Ficatul nu mai produce suficienta glucoza, nutrientul consumat de creier si de muschiul cardiac. Efectele – durerile de cap, senzatia de ameteala si palpitatiile. In puls, deshidratarea duce la incetinirea procesului de transpiratie, ceea ce creste si mai mult temperatura organismului creat sa functioneze optim la 36 de grade.

Este ca si cum ai avea febra. De la 30 de grade in sus se recomanda minim doi litri de lichide pe zi. Pentru fiecare grad peste 33 de grade Celsius, mai adauga jumatate de litru de lichide – cel putin beduinii asa fac!
Stii ce trebuie sa bei? Aici este marele secret!
Ideala este apa plata cu lamaie, dar nu apa carbogazoasa. Apa trebuie sa fie doar cu maxim 10 grade mai rece decat mediul ambient. Nu este recomandata apa cu gheata, pentru ca face mai mult rau decat bine! In prima faza racoreste, dar obliga mecanismele de termoreglare ale organismului la un efort suplimentar. Este foarte bun ceaiul din plante putin concentrat si neindulcit (macese, menta in combinatie cu sunatoarea, tei in combinatie cu levantica, menta si soc) cu adaos de suc de fructe (lamaie, portocala) sau limonada clasica cu miere. Evita sucurile de tip cola si derivate. Bea cafea cu moderatie, pentru ca favorizeaza pierderea de apa din organism si aplica obiceiul turcilor care beau dupa cafea un pahar mare cu apa!

Ce imbraci?

Haine usoare, largi, din bumbac, de culori deschise – ca beduini! Ei se imbraca in bumbac si matase din cap pana in picioare. Alege fuste lungi, largi si maneci, daca se poate. Fereste-te de soare! Poti fi extrem de senzuala in haine vaporoase, care iti lasa formele se se ghiceasca in bataia vantului. Uita de haine stramte, de curele sugrumate la mijloc. Fii atenta ce porti in picioare si gandeste-te ca in orase asfaltul dogoreste pe la vreo 60 de grade!
funda?:*

| iuli a răspuns:

Ar fi de preferat sa nu iesi la orele pranzului din casa(cand e foarte cald), dar daca trebuie neaparat, ai grija sa-ti acoperi capul cu o palarie de soare.
Mananca multe fructe si nu uita sa bei minim 2 litri de apa.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Hey! avem nevoi de palari de soare, multa apa si fructe bogate in vitamine si apa, si sa avem mereu ceva evantai sau sa stam mai mult prin casa si sa mergem pe afara pana la ora 11 dimineata si dupaamasa de la 6 putem iesi afara.

| catthshshshs a răspuns:

Consumam multe lichide, multe fructe si legume, mai putina cafea sau alcool (unde e cazul), stam mai mult la umbra, ne imbracam cu haine subtiti si deschise la culoare.

| bestmusik a răspuns:

Prin consumarea de multe lichide, vreo 2 litri pe zi, prin consumarea de alimente usoare, preferabil fructe si legume si prin neexpunerea la soare intre orele 11 - 17.

| Yollanda;x a răspuns:

Trebuie sa eviti expunerea la soare intre orele 11-16 cand razele soarelui sunt foarte puternice, incearca sa mergi cat mai mult pe la umbra, tine mereu la indemana o sticla cu apa, acopera-ti capul cu sepci sau palarii, poarta ochelari cu protectie de 100% impotriva soarelui, foloseste lotiuni si creme de plaja de buna calitate, care protejeaza pielea de arsuri.

| sandix3130 a răspuns:

Stai la umbra si bei multe lichide.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bem multe lichide.Nu bem apa rece de la gheata de asemenea bauturi reci din contra este recomandat un ceai fierbinte ( desi pun pariu ca multi dintre voi o sa va mirati ca de ce fierbinde) EI bine daca bei rece corpul iti cere din ce in ce mai multe lichide, iar daca bem cald atunci suntem satui din punct de vedere ai lichidelor), de asemenea este bine sa circulam pe unde usnt pomi, sa ne parcam masina la umbra ferita de soare.
Ca obiecte de vestimentatie cat mai deschise, si palarie de culoare deschisa, seapca de culoare deschisa.Sa evitam mancarurile bogate in grasimi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bem multe lichide.Nu bem apa rece de la gheata de asemenea bauturi reci din contra este recomandat un ceai fierbinte ( desi pun pariu ca multi dintre voi o sa va mirati ca de ce fierbinde) EI bine daca bei rece corpul iti cere din ce in ce mai multe lichide, iar daca bem cald atunci suntem satui din punct de vedere ai lichidelor), de asemenea este bine sa circulam pe unde usnt pomi, sa ne parcam masina la umbra ferita de soare.
Ca obiecte de vestimentatie cat mai deschise, si palarie de culoare deschisa, seapca de culoare deschisa.Sa evitam mancarurile bogate in grasimi.Sa evitam expunerea intre ora 11:00 si 18:00.In mare cam astea trebuiesc respectate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E indicat sa bei 4litri de bere, sa stai cu burta la soare, sa doar carne grasa, sa faci jogging intre orele 12-4, sa bei 2litri de apa pe zi(combinat cu 5l de vin) shipiritz bailaughing))