| suraforever12 a întrebat:

Cum sa protejam padurea?

Răspuns Câştigător
| pisicutzamik a răspuns:

Noi nu putem sa o protejam, nemorocitii care ne conduc tara ar trebui sa de-a o lege sa nu se mai devriseze in falul acela padurile si normal pentru interesul lor ca au firme deschise de mobila si altele ce folosesc lemnul padurilor! noi am putea sa strangem peturile dupa un gratar, cand iesim la un picnic in padure sa strangem resturile si sa le aruncam intr-un loc special amenajat, altceva nu avem noi cei de rand putere sa facem!

6 răspunsuri:
| prisacarul56 a răspuns:

Sa o lasam asa cum o avem de la mama natura si sa nu o mai ciopartim ca niste nemernici ce santem. Urmarile defrisarilor se vad clar, schimbarile climatice sant evidente.

| abcabcabc a răspuns:

Am putea sa folosim mai putine lemne pentru foc izoland mai bine casa, sa plantam pomi, cate unul pe an este suficient daca stai la oras dar daca stai la tara cel putin 3 pe an, sa reciclam si sa nu mai aruncam gunoaie, sunt muuuuuuuuuuuuuuuuulte moduri prin care poti ajuta padurea

| Rosé2402 a răspuns:

Colectarea deseurilor... Am putea pune si niste cosuri de gunoi la marginea padurii (nu stiu sigur daca e o idee prea buna fiindca mai sunt si animalele care ar putea sa le rastoarne), dar oricum, ar trebui sa facem ceva pentru a preveni reacumularea deseurilor.

Si reimpadurirea zonei respective e inca o solutie daca padurea a fost defrisata.

Daca unele specii de animale au disparut din zona am putea reintroduce speciile respective inapoi in padure.

Cam asta e in general.

| Andreea2013 a răspuns:

Incercand sa nu mai folosim asa multe foi [hartia este facuta din lemn], sa nu mai aruncam gunoaie in ea....noi nu putem face mare lucru dar ceilalti ar putea lua masuri

| maria121 a răspuns:

Sa nu mai aruncam gunoaie in ea si sa nu se mai taie copacii.

| booy a răspuns:

Pai poti sa plantezi copaci si sa strangi gunoaiele.