| Sabina6776 a întrebat:

Cum pot creste rapid in înălțime? As vrea sa știu dacă ar fi alte variante in afara de sport.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Exista. SPORT.
Dar te poti da si peste cap, daca genetica ta nu permite, nu vei mai creste prea mult sau deloc.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista "crestere rapida in inaltime"!

Fiecare copil are ritmul lui de crestere, si faptul ca tie ti separe ca nu ai mai crescut de la 11 ani... este doar o impresie gresita.
Ma rog, hormonii tai de crestere sunt afectati si stagnati pentru ca nu te hranesti cu mancare sanatoasa sau suficienta!

Hormonii de crestere sunt stimulati si isi iau hrana din tot ce mancam noi.
Daca tu nu mananci ZILNIXC fructe proaspete, multe legume si carne, in cantitati normale sau mai mari ca sa cresti, nu ai cum sa hranesti hormoni aia si nici sa te inalti.

| doctorandus a răspuns:

Mananca suficient si variat. In rest nu exista nicio reteta magica (nici macar sportul).

| ReddY25 a răspuns:

Sari coarda, înoată

| Floridori a răspuns:

Inaltimea este prestabilita genetic si poate fi influentata doar hormonal.

Este important sa ai o alimentatie buna pentru a nu ramane subdezvoltata.

In rest, nu exista nimic ce ar putea actiona influentand inaltimea.

Răspuns utilizator avertizat
| UserRo10 a răspuns:

Inotul sau baschetul sunt printre cele mai laudate in acest sens.
Înălțimea este determinată în mare parte de factori genetici și nu poate fi modificată semnificativ după pubertate. În general, creșterea în înălțime se încetinește după pubertate și s-a încheiat în general la vârsta de 18-20 de ani pentru băieți și 16-18 ani pentru fete.