| dragos_penta a întrebat:

Cum pot face sa ma las de baut cafea si de fumat, fara sa inlocuiesc cu alte  droguri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Cafea fara cofeina si tigara electrica... asa s-a lasat un prieten de al meu de tigari... iar cafeaua e fara cofeina si nu dauneaza... incearca si tu...

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

De cafea este mai simplu - eu m-am lasat. Vreo doua saptamani m-a durut capul. Am luat, cand ma durea f. rau Saridon care contine si cofeina. Dupa acest timp nu am mai simtit nevoia sa beau cafea...
De fumat s-a lasat sotul meu... dupa mai multe incercari... timp in care a redus substantial tigarile. Dar de lasat s-a lasat dintr-o data si de atunci au trecut deja 15 ani si nu fumeaza. Stiu ca imi spunea ca i-a fost destul de greu, un timp inca a visat ca fumeaza... El spunea ca dupa cam 3 saptamani, 3 luni sau 3 ani.(a observat el...) a simtit nevoia sa se apuce de fumat... dar a avut vointa si s-a abtinut. Problema este vointa. El nu s-a apucat de nici un alt drog, poate ca a inceput sa manance mai multe dulciuri, care inainte nu-i placeau. S-a ingrasat cam 10 kg la inceput... (dar oricum avea nevoie de ceva kg. in plus ca era numai piele si os) si apoi a stagnat.
Vezi ce au facut si altii
http://lokipaki.ablog.ro/2007-02-20/cum-sa-ma-las-de-fumat-pasul-i.html
http://www.roportal.ro/discutii/ftopic2355.html
Sfaturi de la specialisti
http://www.srp.ro/fumat-cum-sa-ma-las.html
http://www.stopfumatul.ro/pagini/daca-ma-las-de-fumat-ma-ingras.php
http://www.121.ro/content/show_article.php3?article_id=2817

assiris
| assiris a răspuns:

Te incapatinezi si nu vrei sa mai fumezi, sa bei cafea. Inlocuieste pentru inceput cafeaua cu ceai negru ca sa-ti fie mai usor. Daca rezisti doua saptamini, mai departe e din ce in ce mai usor. Ai grija, daca un prieten te serveste cu o cafea, ia o apa plata cu lamiie si daca iti intinde o tigara, nu spune ca unde au mers atitea mai merge una ci pur si simplu, prietene, nu sunt fumator, scuze tongue

| yadora a răspuns:

Pur si simplu : MENTAL SI PRIN VOINTA; am zis nu mai vrau cafea si tigari si asta a fost; cand mai dau cu nasul de fumul de tigara acum imi vine sa vomit...

eileen
| eileen a răspuns:

Muuuulta vointa, fresh air, incearca si gumele acelea din comert, am inteles ca sunt bune.

| Ben. a răspuns:

Le lasi si gata. fara sa cauti intrebari si raspunsuri. fara plusuri fara minusuri.renunti si gata.desi o cafeluta dimineata nu cred ca e chiar drog.

| 31ea a răspuns:

Nu am mai cumparat tigari si n-am fumat, intr-adevar am fost foarte nervoasa din orice ma inervam si sotul la fel sotul minca sminte si guma eu duldiuri si acum nu stim cum sa slabim, nu mai cumpara tigari si te lasi ca nuai in casa

| yoanna73 a răspuns:

Nu stiu dar eu nu cred ca tigara si cafeaua e un drog! in cazu in care bei 5 l si fumezi 3 pachete.

| claw_4117 a răspuns:

Hmm. Incearca sa iti impui. Eu nu cred in dependenta, gandeste asa: "a fost alegerea mea sa fumez. tot eu ma voi lasa".

| haladita2307 a răspuns:

Pei incearca sa manaci ceva boamboane sau guma cand ai pofta de tigarii su puneti ambitia la contributie si cu cafea inlocuieste-o cu un ceai calc ciocolata calda capuccino ceva de genu asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-ti bicicleta, cind mergi pe ea, n-ai timp sa fumezi sau sa bei cafea ca esti ocupat cu soferii care te-njura laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul depinde de vointa si sa crezi in tine si in puterea de a te abtine cu tigarile in buzunar. In cazul ca vrei totusi sa tragi un fum sa le ai la indemana. Cu cat te abtii mai mult sau le reduci numarul, pana la renuntarea definitiva cu atat va scadea si apetitul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2 cafele pe zi sunt un lucru bun.Ca sa te lasi de fumat trebuie multa vointa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te ca altii dau bani pe sanatate si dai banii ca sa te omori incet, asta e tot nu esti constient nicotina iti comanda creierul si buzunarul. e bine asa? tu stiiiiiiiii. poti sa pui STOP? TU DECIZI

| vianora100 a răspuns:

Buna Dragos! Cea mai usora metoda este hipnoza clinica.Eu am reusit si inca foarte usor.