| zuzuliana a întrebat:

Cum pot face sa mananc paine mai putina...mai bine zis deloc ca nu imi face bine daca mananc paine sau paste fainoase ma baloneaza.cu ce as putea inlocui painea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| arsenia a răspuns:

Paine o poti inlocui cu niste pesemti din faina de secara, asa mi-a recomandat mie medicul nutritionist. Acesti pesmeti se numesc Fin Crisp sau paine Wasa si ii gasesti la Kaufland( Fin Crisp) si la Billa( paine Wasa)

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu gulii, ridichi, castravete.

| psiholoaga a răspuns:

Ai incercat paine neagra sau paste integrale? In general, cerealele integrale ajuta digestia. Inlocuieste cu paine neagra sau turtite de tarate.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu manca paine proaspata! Si nu "albe", deschise la culoarea cojii!
Consuma paine de 2-3 zile, bine prajite!
Vei observa ca, nu trebuie sa mananci un jumat de paine pana sa simti saturatie, vor fi de ajuns max. 2-3 felii! Si nu te vei balona, nu-ti va fi foame dupa ce ai mancat!

assiris
| assiris a răspuns:

Japonezii, chinezii in bucataria lor nu au paine, cel mult o inlocuiesc cu orez fiert simplu cu eventual putina sare.

eileen
| eileen a răspuns:

O poti inlocui cu orez, cum fac chinezii sau o poti elimina de tot din alimentatie si poti manca legume si fructe care sunt digerabile si fara paine, nu mai manca sosuri pentru ca pica greu la stomac fara paine si nici sarat.

| mioara a răspuns:

Cu mamaliga sau fulgi de porumb

| Ben. a răspuns:

Inlolcuieste painea q orez. k asiaticii

| lucio28 a răspuns:

Buna,painea alba,zaharul rafinat,pastele albe,orezul alb sunt destul de periculoase,deci ar trebui evitate,eu ti-as recomanda,paine de secara,paine integrala(graham) si mamaligautza din cand in cand pentru ca are rolul de a curata colonul si de a scade colesterolul rau,zaharul merge inlocuit cu miere de albine,orezul alb inlocuit cu cel brun si cu bob lung iar pastele albe inlocuite cu cele integrale(cred ca se gasesc la plafar daca nu ma insel), si fulgii de porumb sunt niste criminali, parerea mea.indice glicemic mare si calorii multe si inutile.