| IrinaAniri a întrebat:

Vreau sa slabesc, daca nu mananc zahar si fainoase (dar f putina paine neagra) nu mai pun nimic in gura de la 7, reduc portia de mancare, as putea sa slabesc? ca cate kg in cat timp? mai ziceti-mi niste restrictii sau ce ar trebui sa mananc des ca sa pot slabi.

7 răspunsuri:
| nicoletalavinia14 a răspuns:

Pentru o silueta frumoasa se zice cabig grinimineata trebuie sa mananci ca o regina, la pranz ca un om de rans si la cina ca un cersetor!
Mananca dimineata cat poti tu de mult, sa te tina toata ziua, la fel si la pranz dar seara, cat mai putin.
Mai bine mananci fructe.
Incearca sa mananci cat mai putina paine, mai incearca si mamaliga din cand cand...asta daca iti place.
Fara sucuri din comert, chipsuri si alte porcarii!
Si ca tot e perioada postului, poti incerca sa tii macar vinerea, sa vezi ce efect are...
Acum ca a venit primavara incearca salate, incearca sa nu mananci prea multe prajeli si sa faci si mult sport, asta conteaza cel mai mult.
Degeaba ai o alimentatie sanatoasa daca nu faci si sport, mersul pe jos, alergatul dimineata, sunt foarte sanatoase.

| Nolkyz a răspuns:

Dimineata e bine să bei o cană de apă călduţă pe stomacul gol şi mai există o combinaţie de scorţisoară şi miere de albine luată imediat când te scoli. Atunci când mănânci e bine să ai grijă să nu te scoli umflata, cu burta plină de la masă. Încearcă să renunţi la dulciuri şi prăjeli şi nu uita că exerciţiile fizice au un rol foarte important.

| unknownn a răspuns:

In clasa a VII-a iti arde de slabit? Esti in crestere ma fata, dupa aia cand o sa te inalti o sa te rogi pe-aici sa-ti dam vreo reteta de ingrasare c-o sa fii schelet.

Răspuns utilizator avertizat
| KellyNitraBB a răspuns:

Dimineata cand te trezesti mananca un ou fiert dinacela care care il spargi pe jumatate si apoi mananci cu lingurita, dupa ce ai terminat de mancat oul ar fi bine sa bei o cana de fructe verzi poti bea o cana de mere verzi daca nu ai acasa aparat de stors poti merge la magazin sa cumperi un nectar ar fi bine sa gasesti unul de grefe.
La 13:00 poti manca o portie de salata verde combinata cu ridichii, ar fi bine sa pui ulei de masline il loc de ce de floare-soarelui.salata este bogata in vitamine si ajuta la mentinerea siluetei.
La ora 16:30 (gustarea) poti manca un baton de fructe cu fulgi de cereale ori cateva fructe pe acre le gasesti prin casa orice fruct pe care il mananci conteaza.
Iar la cina nu manca foarte mult poti manca un cartof fiert, sau mai bine ai renunta la cina pentru ca mancarea se digera foarte greu seara...
Daca vrei o silueta frumoasa si sanatoasa nu manca dulciuri sau alimente care contin zahar si nu bea sucuri acidulate.
Seara sau cand poti tu poti alerga putin prin fata blocului sau poti sa iesi cu catelul la aer liber. Putina miscare nu strica...
Ai grija de tine!

| xXImAliveXx a răspuns:

Urmeaza urmatoarele sfaturi si vei slabi.

- 5 mese nu foarte copioase pe zi. Nu trebuie sa iti simti stomacul plin dupa masa.
- fara gustari
- mese sunt la cate 3 ore distanta sau macar 2, iar ultima masa e la ora 18.00
-Poti manca si chiar e recomandat sa mananci :
=paine de secara sau mai bine graham (max. 2 felii pe zi)
=fructe proaspete(fara banane), compot de fructe diverse
= legume proaspete, fierte, sau la gratar
= carne fiarta sau la gratar sau cuptor, doar carne de pui sau peste sau bineinteles curcan care e foarte recomandat. Gasesti si mici de curcan care sunt mult mai buni!
- Nu ar trebui sa mananci :
= dintre legume, fara fasole, pastai, mazare, linte, naut sau cartofi
= prajeli
= sarea in exces
= unt!
= lactate ( poti daca nu rezisti putin lapte dar slab )
= carbohidrati ( spaghete )
=cereale (orez, cereale de micul dejun, paine alba )
= carne de porc, vita, rata,...
= dintre fructe - banane

- Bea multa apa, ceai, cafea dar sa fie amara, suc natural de fructe
- Fara bauturi acidulate, sucuri care nu sunt naturale
- Evita zaharul si orice dulciuri
- Daca vrei neaparat ciocolata, mananca ciocolata de menaj sau din aceea amaruie

Iata niste exercitii fizice potrivite pe urmatoarele linkuri :

http://www.irinareisler.ro/2010/01/01/exercitii-fitness-piept-si-spate/

http://www.irinareisler.ro/2010/01/01/exercitii-fitness-brate-si-umeri/

http://www.irinareisler.ro/2010/01/01/exercitii-fitness-intregul-corp/

http://www.irinareisler.ro/2010/01/01/exercitii-fitness-picioare-si-fese/

http://www.irinareisler.ro/......-frumoasa/