| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa-mi albesc dintii? in afara de spalatul pe dinti si mersul la dentist

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kar1GaNNN a răspuns:

1. Consuma suc de lamaie si ghimbir

Aceste sucuri au capacitatea de a da stralucire si de a curata smaltul dintilor. Incearca sa iti clatesti gura de doua ori pe saptamana cu un amestec din apa cu lamaie, in cantitati egale si vei avea un zambet mai stralucitor.

2. Prepara-ti o pasta de dinti cu peroxid de hidrogen
Amesteca 6 lingurite de bicarbonat de sodiu, 2 linguri de ulei de cocos caldut, 10 picaturi de ulei de menta sau cuisoare, o lingurita de peroxid de hidrogen 3%. Toate ingredientele trebuie amestecate intr-un bol pana cand capata o textura cremoasa. Mai adauga bicarbonat de sodiu daca este prea subtire sau ulei de cocos daca este prea groasa. Depoziteaza pasta de dinti intr-un recipient opac. Ai grija sa nu inghiti pasta de dinti, deoarece contine peroxid de hidrogen.

3. Prepara-ti o pasta din capsuni si bicarbonat de sodiu

Capsunile sunt unul din ingredientele speciale din care iti poti prepara, in casa, o lotiune care curata si albeste in mod natural dintii. Zdrobeste intr-un vas, pana rezulta un piure fin, patru capsuni, adauga o lingurita rasa de bicarbonat de sodiu si amesteca bine. Aplica amestecul de dinti cu o periuta de dinti moale si perie dintii ca atunci cand te speli pe dinti, dar mult mai lent, pentru a da preparatului posibilitatea sa actioneze. Operatiunea trebuie sa dureze cinci minute si poate fi repetata o data pe saptamana.

4. Spala-te pe dinti cu bicarbonat de sodiu si lamaie

Nu, nu trebuie sa faci asta zilnic, deoarece smaltul va fi afectat, insa e bine de stiut ca bicarbonatul de sodiu albeste dintii. Amesteca-l cu pasta de dinti sau cu lamaie daca ti se pare neplacut si vei avea dintii o idee mai albi. Este recomandat sa te speli cu bicarbonat de sodiu o data pe saptamana.

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Leacurile babesti, sarea, sarea de lamaie, bicarbonatul. Totusi, nu te astepta ca dupa ce te-ai dat de 2-3 ori, deja sa ai dintii cu nu stiu cate nuante mai albi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Detartraj, dar asta implica mersul la dentist, ceea ce tu nu doresti, alte solutii nu există.

Răspuns utilizator avertizat
| 03Didy03C a răspuns:

Iei o discheta demachianta si pune ulei poe ea, apoi aplica pe dinti in fiecare dimineata! Si foloseste una dintre pastele de dinti:
Colgate max white one
Blendamed 3D white
Mai sunt de genul, dar astea de la colgate si blendamed sunt cele mai bune!

| Georgiana_Cristina_1983_7mUx a răspuns:

Cu ață dentară.
FUNDA?

| iGoxi a răspuns:

Cu sare.
Funda?