| traficanta a întrebat:

Cum pot sa o conving pe mama sa renunte la fumat?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aiwendil a răspuns:

Am incercat si eu asta mai cu subinteles cu mama intr-o perioada.Incepeam sa-i povestesc de la scoala ca ne invatase ca daca fumezi poti muri mai repede, te imbolnavesti etc. N-a tinut. Dar idea e alta.Las-o sa fumeze, dar sa nu fumeze vreo 2-4 pachete.Cam 10 tigari pe zi. E greu sa te dezveti sa fumezi.Gandeste-te ca nu e asa usor. Pune-te in locul ei si sa zicem ca ea ar incerca sa nu mai manaci ciocolata de loc, niciodata! Cum ar fi? Nu e bine sa fumezi si sunt total de acord cu asta, dar...Fiecare e asa cum e.Si orice lucru are si avantaje si dezavantaje. Un profesor a inceput sa ne povesca la ora (tot asa fumator)ca a citit in ziar ca daca te vei lasa de fumat te vei imbolnavi.Ciudat,nu? Sper sa rezolvi problema.Pa! Si sa nu devi paranoica cu ceea ce ti-am zis. big grin

11 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Convinge-o sa citeasca cartea lui Allen Carr pana la capat:
http://www.scribd.com/doc/6355558/Allen-Carr-In-sfarit-nefumtor
Oricum slabe sanse.

| shadovv a răspuns:

Iti bag mana in gat daca mai fumezi!

| dichi a răspuns:

In primul rand e nevoie sa intelegea toate daunele provocate de acest viciu si rasfarangerile care le are asupra vietii ei. Recomandarea mea ar fi sa ii arati cateva articole de pe siteul www.renunta-la-fumat.com despre ce poate provoca fumatul! succes

| Liviu a răspuns:

Well sa iti zic cum sau lasat ai mei'
Simpla solutia m-am luat eu de fumat
Cum iti imaginezi eu un copil de 16 ani atunci nu aveam bani de tutun
Asa ca fumam de la ei ajungand sa fumez vara pana la 2 pakete
De une bani?
Nu era problema luam tigari de la ei
Asa sau lasat' ei
Eu inca mai sting cate una 2laughing

| bestmusik a răspuns:

Spunandu-i ca fumatul nu-i da niciun beneficiu ci provoaca o moarte lentru si o multime de boli printre care cele pulmonare, ii distruge dintii iar fumul se depune de asemenea si pe vena aorta a inimii si se transforma in o substanta alba care o face sa respire tot mai greu si sa oboseasca foarte repede si ca este predispusa la infarct.
Deci fumatul= viata distrusa.

| mafi5 a răspuns:

Buna
sa nu o lasi in pace... tinete de capul ei... tatal meu murea daca mai fuma si l-am convins.aruncai tigarile. tine un discurs, exemplu:nu mai vreau sa te vad asa, poate tie iti place dar nu vreau sa te pierd, stiu ce zic, sunt informat/a, nu o sa te las, nu-mi pasa ce imi faci, e pentru sanatatea ta, vrei sa ma lasi? fa cum vrei!

| gabylovee13 a răspuns:

Am vazut la tv o reclama cu niste dinalea care le lipesti pemaana si poate merge

| larrii a răspuns:

Spune'i sa se gadeasca la sanatatea ei si a celor din jur... mai ales la tine [si la fratii/surorile tale daca ai] big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i ca duhneste cand vorbeste. a mahorca.va renunta.

| ambutisare a răspuns:

Amice nu stiu daca sfaturile colegilor vor functiona. Poate ea nu fumeaza de placere, poate fumeaza sa scape de stres. Dar totusi poti incerca ce zic astia de mai sus big grin no offence

| Beibi a răspuns:

Ii poti explica ca te afecteaza faptul ca isi face rau singura. Nu sunt mari sanse sa o convingi, daca nu vine de la ea, va fi foarte greu sa se lase.