| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa o fac pe mama mea sa renunte la fumat? fumeaza apx. 4 tigari pe zi.si n`am vrea sa se imbolnaveasca cu trecerea anilor.crying multumesc anticipat:*

Răspuns Câştigător
| Oanny a răspuns:

Aceeasi problema am si eu cu mama mea si ea fumeaza cate 4 pe zi dar sunt unii care ffumeaza chiar si 2 pachete/zi, chiar daca vorbesti cu ea eu nu cred ca o so convingi, mai intai ii trebuie vointa i ai putea sa pui o intrebare niste pastile ceva ca sa se lase de fumat, adica chiar nu stiu eu o iubesc foarte mult pe mama si vreau sa traiasca mult succes si daca reusesti sa ma contactezi

19 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa discuticu ea acest lucru, sa îi explici cu exemple concrete ce efecte are tigara asupra organismului si cat de mult inseamna ea pentru voi, spune-i ce o iubesti si nu merita sa continue acest lucru, care este daunator organismului.

Abh
| Abh a răspuns:

Singura modalitate s-o faci să se lase de fumat e s-o faci să-şi dorească ea singură lucrul ăsta.
Şi zici că fumează 4 ţigări pe zi? Stai liniştită, că alţii fumeză două pachete. Priveşte şi tu partea plină a paharului.

| EUSIATIT a răspuns:

Draga mea eu fumam 4 tigari la o cafea poate chiar 5 si intr o zi am fost la medic ma simtea rau si dupa consultatie m ai spus ca daca vreau sa fie bine sa renunt la fumat ca vine doamna cu coasa si de friac ei nu am mai fumat din acea zi deci poate de frica sau pentru sanatate spune-i sa renunte pentru ca oricum se scumpesc iar de la 1 ian si cu 10 ron mai bine cumpara 3 kg de banane si le mincati impreuna

| angella1972 a răspuns:

Daca sunt doar 4 tigari nu e chiar atat de grav.gandeste-te ca mama ta a renuntat la multe placeri in viata pentru voi, si poate o mai face si acum, deci are si ea dreptul la un mic moment de relaxare la o tigara.crede-ma ca eu am renuntat in urma cu 2 ani, si acum ma simt rau fara acele 3 minute in care fumam o tigara si ma odihneam.nu se imbolnaveste de la atat, crede-ma.

| simoSTAR a răspuns:

4 tigari pe zi? pai nu e mult.stiu persoane care fumeaza un pachet pe zi, nu doar 4 tigari. oricum, nu cred ca ai ce face.fiecare cred ca este constiente de riscurile la care se supune.trebuie sa vina din propria lor initiativa

| Brigitta a răspuns:

Trebuie sa o faci sa-si doreasca sa renunte. Sunt diferite terapii in farmacii (gen Nicorett) dar daca ea nu-si doreste nu stiu cum ar putea renunta.

Tatal meu fumeaza 2 pachete pe zi sad
In fiecare zi il bat la cap sa renunte, asa ca mult succes! Sper ca macar tu sa reusesti.

| Babushka a răspuns:

Ocupai timpul cu ceva care sa faceti am2 :mergeti in parc, la film etc spune-i ca nu o sa poata sa se lase de fumat asa poate o ambitionezi si se lasa si ca nu ii sta bine fumand.

| Carouri a răspuns:

Taica-meu fumeaza 1 pachet pe zi straight face

| MoNsTeR a răspuns:

Tati o fumat si 3 pachete pe zi.acum fumeaza vreo 2 pachete dar din alea slabe.Assos slims daca stitibig grin.am incercarcat de enspe mii de ori sai zicem sa se lase.sa lasat de cateva ori. dar maxim 3 lunisad. si fumeaza de vreo 25 ani cred.si ma enerveaza ca asa tuseste uneori si dureza si 10 min.si nici eu nas vrea sa pateasca ceva cu ficatu sau mai rau cancer.deja are si diabetsad. si nu stiu ce sa-i mai zic sa-l ajut.si 4 tigari nu-i chiar asa mult da nu-s bune.bafta in ceea ce iti propui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Stai de vorbă cu ea, spune-i că nu numai sănătatea ei este în joc ci și a celor din jur, îmbătrânește tenul, factor determinant la cancerului (indiferent de forma lui), insuficiență venoasă, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De la 4 tigari nu pateste nimic (daca nu are probleme cu ficatul, stomacul, plamanii, etc.). Citisem in presa mai demult ca daca stai 1 ora in centrul Bucurestiului aerul respirat echivaleaza cu nu stiu cate tigari fumate. Lasa-i si ei dreptul la tabietul asta, probabil merita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama fumeaza doua pachete pe zi! eu ce sa mai zic? ca nu vrea sa le lase... zice ca nu poate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

VOINTA! Eu am 2 luni de cand numai fumez, mi-a fost f greu, dar a meritat, ma simt mult mai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spune-i ca viata e scurta si ca merita traita dar fara tigari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tu crezi ca ai probleme... tata a facut un infarct, e diabetic (2 tipuri de diabet, 1 si 2) si mai si fumeaza. Pe ascuns. Iar atunci cand il prind se uita la mine ca un catelus, iar mama imi zice sa plec. Vecinu imi zice ca n`am dreptu sa ma bag in viata lui. Eu ce sa fac? Nu vreau inca un infarct si nu stiu daca mai supravietuieste la asta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai trebuie sa ii arati mamei tale niste poze de pe internet sau din alta parte poze cu ce ti se intampla daca fumezi mult si chiar si putin

| MaRRiaN a răspuns:

Fura-i tigarile :D. incearca sa stai de vorba cu ea, eventual sa-i arati si video asta : http://video.cere.ro/......-1588.html

| bOom a răspuns:

Metode ajutatoare pentru renuntarea la fumat:
-medicatia (terapia de inlocuire a nicotinei si bupropionul)
-activarea in cadrul unor programe si asociatii anti-fumat
-comunicarea permanenta cu medicul si terapeutul.
Poti sa renunti la fumat si sa te reapuci de mai multe ori, pana sa reusesti definitiv acest lucru. Majoritatea persoanelor fumatoare au multe tentative inainte de a reusi sa scape pentru totdeauna de acest obicei. Important este sa nu te opresti, ci sa continui sa incerciDaca fumezi mai putin de zece tigari pe zi, poti renunta fara a folosi medicatie corespunzatoare. In cazul in care fumezi mai mult de atat, medicamentele sunt adesea foarte utile. Acestea sunt de fapt inlocuitori ai nicotinei (NRT) si bupropion (Zyban). Astfel, ii asiguri corpului doza de nicotina, dar fara a fuma. Produsele care inlocuiesc nicotina se pot prezenta sub forma de bandaje, guma de mestecat, pastile, spray nazal sau inhalant. Bupropion pastile, se administreaza numai cu recomandarea medicului specialist. Nu contine nicotina, este un calmant si te ajuta sa treci mai usor peste perioadele de stres si anxietate. Ajutandu-te cu aceste medicamente, sansele tale de reusita cresc semnificativSa gasiti motivatia
Numai forta dorintei de a renunta nu este suficienta, trebuie sa te concentrezi pe lucrurile neplacute, de exemplu costul tigarilor si mirosul care il lasa in haine, par si chiar si in piele, exercitiul este simplu: pentru 2 saptamani imagineazati cum ar fi viata ta fara fumat, fa-ti o lista cu lucrurile pro sau contra. Asa o sa iasa in evidenta si o sa fie mai clare motivatiile pentru care sa consideri fumatul un inamic pe care trebuie sa il invingi.

| luigy21ro a răspuns:

Pariez pe un suc la tec ca 1% din cei care au raspuns aici nu fumeaza, restul rupeti pachetele in doua big grin mai dati si sfaturi altora laughing)