| Dienutsaa a întrebat:

Cum pot sa scap de cosuri? ceva facut in casa daca se poate. multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Incearca: 10ml de ser fiziologic + 1capsula oxacilina 500mg. Te speli cu "siropul" asta in fiecare seara. Daca nu dispar/atenueaza, recomand o vizita la dermatolog, deoarece e clar ca nu o sa dispara altfel.

| T30D0RA a răspuns:

Coaja de portocala razuita si amestecata cu putina apa aplicata pe zonele cu acnee este foarte eficienta. La fel si aplicarea frecventa a sucului de lamaie. Se lasa sa actioneze timp de maxim o ora, dupa care se spala fata cy apa calduta. Usturoiul, datorita proprietatilor sale antiseptice, e folosit de foarte mult timp in tratarea acneei. Se recomanda frecarea cu usturoi pe zonele afectate. Castravetele ras se aplica pe fata, ochi si gat timp de 15-20 min, dupa care se indeparteaza cu apa calduta. La fel de eficient este si ceaiul de musetel, cum a spus MrBrioshell de mai jos. Se mai poate si cu ceai de galbenele concentrat. Se spala fata cu acest ceai caldut. Iti recomand si ceva masti cu miere: Masca din miere si scortisoara macinata fin ( se amesteca pana se formeaza o pasta si se aplica peste noapte); Masca din morcov (radacina de morcov data pe razatoare se tine pe fata 20-30 de min, apoi se inlatura si se sterge tenul cu infuzie de musetel).

| andreii2 a răspuns:

Nu folosi metode traditionale. unii o sa spuna ca daca te dezvirginezi dispar cosurile.nu e adevarat.

Mergi la medicul de familie si ia o trimitere la dermatolog.Acolo probabil iti va da reteta pentru zineryt si skinoren.Asta e cea mai buna metoda...EU cand am folosit se vedeau rezultate dupa 1 saptamana.winking
succes:

funda?big grin

| MrBrioshell a răspuns:

DA se poate pune intr-un lighian 3 l de apa si 3-4-5 plicuri de ceai de musetel (fierbe apa logic) d pune capu deasupra lighianului la 5-10 cm de apa apoi pune un prosop deasupra capului tau si al lighianului (sa nuiasa aburii) stai asa 5 minute pana se deschid porii apoi sterge /tamponeaza cu vata fa asa si o sa scapi scuze daca am facut greseli de ortografie am probleme cu tastatura nu-s obsedat de funda big grin