| EmaEmax a întrebat:

Exista vreo masca de fata facuta in casa care ma poate ajuta sa scap definitiv de cosuri? straight face HELP!

8 răspunsuri:
| LittttleMonster a răspuns:

Foloseste masti cu argila, miere cu scortisoara si zeama de lamaie(mierea te scapa de urme de la cosuri, pete).Eu inainte sa ma spal pe cap(de 2 sau 3 ori pe saptamana pentru ca am parul gras)imi frec fata cu malai(il pui in apa calda si apoi scurgi apa.Iti lasa fata fara puncte negre, este fin tenul si mai scapi de acnee.Sau incearca ZYNERIT.Se gaseste la farmacii.Si eu mai am foarte putine cosuri, tu ce folosesti?

| Alcy a răspuns:

Salut Ema. Nu stiu daca definitiv se poate, nu exista asa ceva, tine si de hormoni dar de ajutor sunt mastile cu argila.
SAU cea mai buna solutie - Mibazon, a aparut si in formula AS, e foarte bun si costa doar 5 lei, il gasesti la farmacia veterinara, contine numai antibiotice, e un unguent. Il recomand

| Claudettee a răspuns:

Buna Ema. Eu mai foloseam lamaia deoarece usuca cosurile. Nu da cu lamaie pe toata fata, fiindca ea usuca tenul, iar daca ai pielea fetei grasa iti produce uscarea ei brusca, si asat nu-ti face bine.Iti storci lamaia intr-un paharel si cu vata pui pe cosurile respective. Mierea la fel este foarte buna si iaurtul natural. Poti amesteca 2-3 linguri de iaurt cu una de miere pana faci o pasta. Mai poti sa-ti faci masca din albus de ou, este buna si asta.Mult noroc! O zi frumoasa!

| Larisa54 a răspuns:

Masca cu banane! Piseaza cu o furculita jumatate de banana si ti-o aplici pe fata.Stai cu ea pe fata timp de 15 minute.La mine a functionat! Te pup :*

| mars7 a răspuns:

Poti incerca sa te dai pe cosuri cu suc de lamaie de mai multe ori pe zi s-au cu pasta de dinti. funda!

| PapusaDePandispan a răspuns:

Am auzit de la o prietena Care e plina de cosuri(cele mai multe pe frunte)ca se da cu galbenus de ou..iei oul separ galbenusul si il faci ca si cum ai afce o omleta.o intinzi pe faata si o lasi sa se usuce. apoi o decojesti usor.dar inainte sa te speli cu apa si sapun bine.
! sper sa-ti fie de folos sfatul meu

| flashcool a răspuns:

Poti incerca orice masca vrei tu cosurile vor aparea mereu

| flashcool a răspuns:

Da...uitasem sa adaug ca scapi de ele cand treci de pubertate.
adica pe la 20 ani.